Český vědec objevil nový živočišný druh

21. září 2017

Je to hodně netypický vědec. Pohybuje se v mikrosvětě, ale jeho objev vědcům umožňuje podívat se do doby ledové. A k tomu ke všemu neuvěřitelně vtipkuje. Poslechněte si ho sami v audiu.

Perloočka hrbáčková je milimetrový tvor. Hydrobiolog Petr Jan Juračka ji viděl jako první. „Byl to mazec,“ říká nadšaně. Svůj objev pojmenoval podle hydrobiologa Jaroslava Hrbáčka. „To je celebrita na našem poli. Kromě toho je perloočka opravdu hrbolatá.“

Co je na perloočkách nejzajímavější? „Jejich vajíčka jsou odolná a nacházíme je v sedimentech hluboko v zemi. Díky nim jsme tak schopni číst v historii naší krajiny jako v otevřené knize.“ Tak se lze podívat třeba i do doby ledové.

Stačí mi louže a do smrti mám co dělat

Pitvat takové mrňavé tvorečky vyžaduje značnou zručnost a trpělivost. „To je šílený. Kdybych byl neurochirurg, tak jsem asi největší vrah. Tam vám ujede ruka a to zvířátko letí do stropu a vy už ho v životě neuvidíte. Nebo mu uletí nožičky.“

Petr Jan Juračka a Martina Kociánová

Kromě Antarktidy procestoval celý svět. I když mu prý stačí i obyčejná louže nebo tůňka. „Když se zabýváte mikrosvětem, tak máte do smrti co dělat.“ Na svých cestách natáčí dronem. Svoje perloočky taky nafotil.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio