„Bylo to plíživé. Dřív jsme dělali všechno společně. Dnes mu stačí teplá večeře.“ Psychoterapeut radí, jak být šťastný v dlouholetém manželství
Zvládnete to i bez párové terapie. Vhodně zvolenými otázkami.
Lucián Kantor, psychoterapeutNejdřív oba rozpouštějí své ego v tom druhém. Snaží se mu vyjít vstříc. Pak vznikne fáze, kdy by se měl pár začít oddělovat, začít říkat své potřeby. Ale vzniká tady nový pocit nejistoty, že vás ten druhý nepřijme. (...) Mnoho párů má jediné téma. Děti. Chvíli jim to jde, pak ale vznikne vnitřní dialog, na který taky najde plno odpovědí, ale nahlas to neřekne. A pár se začíná oddělovat.
Paní Jana je vdaná už 18 let. „Když jsme spolu chodili, říkali nám siamská dvojčata. Jeden za druhého totiž vždy dokázal dokončit větu. Nehnuli jsme se od sebe na krok. Měli jsme pocit, že jsme našli svou druhou polovičku.“ Dnes mají dva kluky (11 a 15 let). Postupně se ale podle Jany odcizili.
„Bylo to plíživé. Když byli kluci malí, oba jsme se jim naplno věnovali. Dřív jsme dělali vše společně, teď spolu moc času netrávíme. Nějak se z toho něco vytratilo. Nemyslím, že by manžel měl nějakou jinou známost, jen bývá doma duchem nepřítomný a k životu mu stačí teplá večeře a televize.“
Já být v kůži Jany...
I když rodina funguje bez hádek, Jana se šťastná rozhodně necítí. „Já být v kůži Jany, začnu se manžela velmi pomalu ptát,“ říká psychoterapeut Lucián Kantor. „Dotazy by měly směřovat na to, co by ho bavilo. Klidně řekněte, že vám partner připadá uzavřený.“
Kantor radí přímo otázky typu: „Nejsi spokojený? Nepotřebuješ něco?“ Přes tyto otázky byste se měli dostat až k přiznání, že se za dobu vztahu každý někam posunul.
Nikdy není pozdě!
Každý z vás si s sebou nese nějaký vzorec chování ze své původní rodiny. O nich si myslíte, že jsou správné. Stejně je na tom i váš partner. „V tu chvíli ale nežijete vlastní, ale pseudoživot generací minulých. Když se vám to podaří očistit, začnete být šťastní.“
Nejlepší řešení nové náplně mnohaletých párů pak vidí ve společných zájmech a zálibách, které se ale věkem mění. Dost často prý vidí zvyk (nějakou radost), který dělá jeden pro druhého, přitom ale trápí jak jeho, tak i sebe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.