„Budu natáčet o lidech, kteří žijí v hrobkách,“ prozrazuje reportér Radan Šprongl

21. březen 2019

Kosovo, Libérie, Irák nebo Afghánistán. Místa, kde natáčel válečný reportér Radan Šprongl. V pěti zemích byl zatčen. Jaké je to žít ve válečných oblastech, kam žádní turisté nejezdí?

„V Iráku jsou bezvadní lidé. Rád bych projel i USA, ale nepustili mě tam, protože jsem byl v Iráku a Somálsku,“ vysvětluje Radan Šprongl v pořadu Blízká setkání Tereze Kostkové. V pěti zemích byl zatčen. Paradoxně i na dovolené v Thajsku. V Iráku mu totiž končilo vízum, a musel na pár dní odjet.

„Měl jsem u sebe vestu a helmu, pro Thajce vojenský materiál. Hrozilo mi pět let. Naštěstí se to samé stalo jednomu Angličanovi a začalo se o tom psát. Po dvou měsících se mně podařilo dostat domů.“ Jeho další cesta povede do Káhiry. „Budu natáčet o lidech, kteří sbírají odpadky po celé Káhiře, i o lidech, kteří žijí v hrobkách.“

Která země ho okouzlila? Jak k němu témata přicházejí? Jak se dostal do televize? Čte válečné romány? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.