„Budu natáčet o lidech, kteří žijí v hrobkách,“ prozrazuje reportér Radan Šprongl
Kosovo, Libérie, Irák nebo Afghánistán. Místa, kde natáčel válečný reportér Radan Šprongl. V pěti zemích byl zatčen. Jaké je to žít ve válečných oblastech, kam žádní turisté nejezdí?
„V Iráku jsou bezvadní lidé. Rád bych projel i USA, ale nepustili mě tam, protože jsem byl v Iráku a Somálsku,“ vysvětluje Radan Šprongl v pořadu Blízká setkání Tereze Kostkové. V pěti zemích byl zatčen. Paradoxně i na dovolené v Thajsku. V Iráku mu totiž končilo vízum, a musel na pár dní odjet.
„Měl jsem u sebe vestu a helmu, pro Thajce vojenský materiál. Hrozilo mi pět let. Naštěstí se to samé stalo jednomu Angličanovi a začalo se o tom psát. Po dvou měsících se mně podařilo dostat domů.“ Jeho další cesta povede do Káhiry. „Budu natáčet o lidech, kteří sbírají odpadky po celé Káhiře, i o lidech, kteří žijí v hrobkách.“
Která země ho okouzlila? Jak k němu témata přicházejí? Jak se dostal do televize? Čte válečné romány? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Reportéři někdy ve válce hýbou mrtvolami pro lepší fotku. Je...
Dětská prostituce v Etiopii, zemětřesení na Haiti, frontové linie Islámského státu. To je jen část témat, které Jarmila Štuková zpracovávala. Jak se ženě v takových...
-
„Kdybych stál o metr vedle, už bych tu nebyl.“ Ve válkách strávil reportér CNN Tomáš Etzler tři roky
Pro CNN pracuje už 19 let. A jako první český novinář získal cenu Emmy. Přinášel zprávy z Iráku, Afghánistánu, Pákistánu či Haiti. Několikrát byl zraněn a zajat. Má...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.