Břetislav Tureček: I židé vlastně pomohli islámské revoluci v Íránu

14. únor 2019

Írán slaví 40. výročí islámské revoluce, která svrhla šáha Pahlavího a dopomohla k moci šíitskému duchovenstvu. O co při revoluci šlo?

Íránský šáh Muhammad Rezá Pahlaví v roce 1977, dva roky před islámskou revolucí

„Ona to byla revoluce daleko víc sociální než náboženská. Ono  se jí začalo říkat islámská až zpětně, protože převážil islámský proud a ajatolláh Chomejní, zamračený duchovní s černým turbanem, se stal jejím symbolem. Ve skutečnosti šáha chtěla odstranit různá plejáda sociálních, náboženských a etnických skupin,“ říká v pořadu Jak to vidí... Břetislav Tureček.

Společný nepřítel

„Byli to perští nacionalisté, kurdští nacionalisté, maoisté, komunisté, islamisté a třeba i židé, o tom se vůbec nemluví. Íránští židé se podíleli na svržení šáha a pomohli tak vlastně islámské revoluci. Společným jmenovatelem nebyla snaha nastolit teokracii. To, že to bude islámská republika, se ukázalo až později. Šlo především o odstranění společného nepřítele,“ popisuje zahraničněpolitický analytik.

Logo

Modernizace. Ale za jakou cenu

Co se stalo Pahlavímu osudným? „On zemi modernizoval, jenomže to dělal navzdory velké části populace. Ne nutně jenom duchovenstva, ale dopláceli na to i hůře sociálně postavení lidé, lidé konzervativně založení atd., což doprovázel kult osobnosti. Během jeho vlády docházelo k rozsáhlému porušování lidských práv. To všechno byla voda na mlýn revolucionářům, kteří potom paradoxně lidská práva v Íránu porušují daleko víc, než tak činil šáhův režim.“

Zfilmováno

Napjatou situaci v tehdejším revolučním Íránu podle Turečka výborně zachycuje snímek Argo, o doslova filmovém útěku šesti amerických diplomatů, který v roce 1979 zorganizoval agent CIA Tony Mendez (ve snímku ho hraje americký oskarový herec a režisér Ben Affleck). Právě Mendez zemřel minulý měsíc 19. ledna 2019 ve věku 78 let.

Témata celého rozhovoru: 40 let od svrhnutí režimu šáha Pahlavího v Íránu; smysl varšavské blízkovýchodní konference; americká politika na Blízkém východě; politika egyptského prezidenta.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související