Bratranci Veverkové. Vynálezci ruchadla, které změnilo dějiny, zemřeli v bídě
Bratranci Václav a František Veverkovi pocházeli z Rybitví u Pardubic. Václav byl kovář, František hospodařil na gruntu. Podařilo se jim dát dohromady vynález, který změnil dějiny. František spojil výhody tzv. trutnovského háku, umožňující orat do hloubky, s dřevěnou konstrukcí pražského pluhu. První brázdu vyorali v roce 1827. Pluh se nejdřív nazýval veverče, později ruchadlo. Bratranci Veverkové však ze svého vynálezu neměli slávu ani peníze, oba zemřeli v bídě.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
724. schůzka: Případ veverče
Dlouho, dlouho před tím, než první veverče začalo na polích v úrodné Polabské nížině ruchat, dlouho předtím se půda před setím připravovala – hákem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.