Bohyně zabiják. Když hořelo i Karibské moře
Muž obviněný z vraždy, potomek afrických otroků a úctyhodný guvernér ostrovního ráje, který si zakládal na kariéře francouzského koloniálního úředníka. Oba dělila hluboká sociální propast. Přesto jim bylo souzeno, aby jednoho dne spojili své osudy. Stalo se tak na ostrově Martinik, když se oba dva – a spolu s nimi na třicet tisíc dalších lidí – ocitli uprostřed smrtícího chaosu a děsu. Tehdy se ráj proměnil v peklo, jako by nastal soudný den.
Související
-
Meteor o seismologii, strategii dravců a přežití konce světa
01:10 Co dokázala seismologie za 60 let? 14:04 První železnice 20:04 Lze věřit umělé inteligenci? 34:51 Proč se dravci ukazují kořisti? 43:13 Muž, který přežil konec světa
-
Apokalypsa má jméno Krakatoa. Výkřik přírody trhal ušní bubínky
V roce 1883 se mezi Jávou a Sumatrou ozval ohlušující rachot. Nejhlasitější zvuk, kam až lidská paměť sahala, vydala sopka Krakatoa. V kalendáři bylo datum 27. srpna.
-
Meteor o milionech hvězd, rybě s přísavkou a zkáze Pompejí
02:09 Dají se najednou zkoumat 4 miliony hvězd? 14:52 Poprvé na dně Mariánského příkopu. 20:40 Proč mají některé ryby přísavku na hřbetu? 29:38 Jak probíhala zkáza Pompejí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.