Meteor o seismologii, strategii dravců a přežití konce světa
Poslechněte si:
- 01:10 Co dokázala seismologie za 60 let?
- 14:04 První železnice
- 20:04 Lze věřit umělé inteligenci?
- 34:51 Proč se dravci ukazují kořisti?
- 43:13 Muž, který přežil konec světa
Hovoří geofyzik Jiří Zahradník, matematik Mirko Rokyta nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.
Co dokázala seismologie za 60 let?
V celé historii nebyla za výzkum v oboru seismologie udělena žádná Nobelova cena. Možná proto, že vývoj této vědy je pozvolný a chybí v něm zcela převratný objev. Podrobnější pohled ale ukáže, že seismologie udělala obrovský pokrok. Dnes existuje mobilní aplikace, která vás může s předstihem několika vteřin upozornit, že dojde k zemětřesení. Podařilo se také do detailu porozumět tomu, co se v podzemí děje a vymyslet opatření zamezující nejhorším scénářům, které mohou při silném zemětřesení nastat. Potvrdil nám to prof. Jiří Zahradník z MFF UK.
První železnice
Ambicemi nadupaný anglický vynálezce George Stephenson vyprojektoval trať, a především komplexně vylepšil parní stroj, na což dostal počátkem jara 1822 patent od samotného ministra vnitra. Provoz byl zahájen 18. listopadu 1822. Početné publikum z širokého okolí nevěřícně sledovalo, jak každá z pěti lokomotiv rychlostí přes šest kilometrů za hodinu tahá jako nic vlaky o sedmnácti vagonech s celkovým nákladem přes 60 tun! Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Lze věřit umělé inteligenci?
Umělá inteligence může být velmi významným pomocníkem, ale nelze ji bezmezně věřit. Doc. Mirko Rokyta z MFF UK ji například testoval otázkami týkajícími se Rubikovy kostky, kterou skládá od mládí. Správné odpovědi se nedočkal. Třeba ChatGPT dělá i triviální chyby, kdy zapomene ve výpočtu převést jednotky nebo nedokáže správně spočítat, kdy nastává kulaté výročí. V Meteoru jsme upozornili na úskalí spojená s používáním tohoto moderního nástroje.
Proč se dravci ukazují kořisti?
Ten pohled zná asi každý. V podzimní krajině plné holých stromů sedí na nejvyšší větvi káně a vyhlíží kořist. Sedí klidně blízko silnice a vystavuje se na odiv. Na první pohled to vypadá na naprosto nelogické chování. Copak může nečekaně zaútočit, když o dravci ví každá myš? Biolog prof. Jaroslav Petr vysvětlil, že vědci sledovali po desítky let chování sokolů a prokázali, co za tímto chováním je.
Muž, který přežil konec světa
Představte si město velikosti Kroměříže, přes 28 000 tisíc obyvatel. Během jediného dne zemřou všichni kromě tří. K této tragické události došlo roku 1902 na ostrově Martinik, když vybuchla sopka Mont Pelée. V Meteoru jsme sledovali příběh jednoho z přeživších a popsali jsme si, jak katastrofa obřích rozměrů probíhala. Z pohledu vědy byla důležitá a stála za zrodem moderní vulkanologie.
Tyto události líčí kniha Geostorky, kterou vydává nakladatelství Knihy Dobrovský. Autorem je dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV. V Meteoru z ní čte Jan Meduna. Knihu můžete vyhrát v naší soutěži. Otázka zazní na konci pořadu.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.