Bohumil Pečinka: Kellnerovo prohlášení je jen mimo názorový mainstream. Ale pozor na to, co říká Bursík
Jaký signál a komu vyslal Petr Kellner v úvodníku výroční zprávy své společnosti PPF, kde varoval před ohrožením tradičních hodnot a rovnostářstvím v současné společnosti?
Čtěte také„Apolitický“ Petr Kellner se vynořil ze stínu
Nejbohatší český podnikatel v úvodníku pravidelné výroční zprávy napsal, že cítí, že se mění složitě vybudovaná stabilita a rovnováha dnešního světa a že dnešní Evropa je ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizací tradičních hodnot. Tyto novodobé ideologie mají podle něj tendenci omezovat svobodu.
Kellner jen pomohl novinářům v okurkové sezóně
„Jeho prohlášení je mimo názorový mainstream, který převládá v médiích a ve veřejném mínění,“ myslí si zástupce šéfredaktora týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.
Petr Kellner podle něj nenaznačuje, že by hodlal vstupovat do politiky nebo aktivně podporovat některou ze stávajících politických stran. Jen veřejně dává najevo, že si nechce kupovat příměří s levicově zaměřenými iniciativami tím, že bude přispívat na jejich aktivity, ale že chce podporovat pravicově orientované neziskovky a think tanky.
Kellner vs. Bursík
Čtěte takéAuta se spalovacími motory budou muset z Prahy zmizet, varuje nový šéf komise proti emisím Bursík
Bohumil Pečinka se v souvislosti s Kellnerovým vyjádřením pozastavuje nad tím, že stejně bouřlivou reakci nevyvolalo prohlášení exministra životního prostředí Bursíka, který je šéfem nově ustavené Komise hl. m. Prahy pro udržitelnou energii a klima. Ten uvedl, že běžná auta se spalovacími motory budou muset z Prahy zmizet.
„To nevyvolalo téměř žádnou reakci, protože je to součástí dnešního názorového mainstreamu, který tyto postoje sdílí,“ domnívá se komentátor. Přitom takto tvrdý postih by udělal z aut, která dnes spadají do kategorie životních potřeb, něco nedostupného. A vztaženo na celou republiku by takto tvrdá emisní opatření měla podle Pečinky dopad na statisíce pracovních míst.
Emise jsou nástroj pro diktátory
„Slova pana Bursíka jsou na rozdíl od Kellnerova vyjádření cestou ke zchudnutí podstatné části obyvatelstva. A každá taková akce vyvolá stejně velkou reakci. Z mého pohledu tyto věci dláždí cestu pro možné budoucí zvolení nějakých diktátorů, kteří řeknou: Těmito věcmi se nebudeme zabývat. A to je nebezpečné,“ varuje Bohumil Pečinka.
Další témata rozhovoru: Jak pokračuje koaliční krize v době vládních prázdnin? A proč se Vladimír Mečiar rozhodl vrátit na slovenskou politickou scénu?
Související
-
Nejbohatším Čechem zůstává Kellner. V první trojici ho doplňují Babiš a nově i Komárek
Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 310 miliard korun.
-
Kellner dodrží případná omezení pro Huawei. ‚Bezpečnost Česka je na prvním místě,‘ řekl Kubera
Podnikatel Petr Kellner to oznámil předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) na pondělní schůzce, na které jednali mimo jiné o bezpečnosti telekomunikačních sítí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.