Biskup Malý: Vzdělanost znamená vzít zodpovědnost za svůj život a spoluzodpovědnost za dobro společnosti
Pedagogové a posluchači humanitních a společenskovědních fakult před pár dny protestem upozornili na podhodnocení jejich práce a špatné platové podmínky. Čím tyto obory obohacují naši společnost a proč je důležitá vzdělanost? Hostem Zity Senkové je Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský, který v audiozáznamu ještě okomentuje hrozbu vzrůstajícího antisemitismu, uzákonění zemských vlajek a znaků, rozloučení s generálem Bočkem, aktivitu papeže Františka a velikonoční čas.
Minulý týden na Den učitelů vyrazily stovky pedagogů a studentů humanitních oborů do ulic demonstrovat za vyšší platy. „Zdá se mi, že humanitní obory jsou tak trochu upozaděny, myslím si, že je důležité podporovat také tento typ škol, protože souvisí se vzdělaností,“ říká světící biskup pražský Václav Malý.
„Vzdělanost není jen záležitostí poznatků, ale souvisí také s etickým rozměrem. Humanitní vzdělání znamená, že si budu klást otázky po smyslu své existence, po zodpovědnosti za svoji životní cestu a také po spoluzodpovědnosti za společné dobro.“
Humanitní obory oživují historickou paměť
Humanitní obory mohou společnosti přispět také například tím, že se dotýkají paměti. „Nežijeme jen dnešek, ale navazujeme na minulost a zároveň se otevírá budoucnost. Paměť neznamená, že budeme opakovat, co se stalo, ale že z ní budeme umět vyvodit závěry a určitá nebezpečí pro budoucí vývoj.“
Čtěte také
Počet vzdělaných lidí, kteří jsou experty ve svém oboru, roste. „Lidé jsou často velmi vzdělaní, ale izolovaně. Je důležité vidět svůj obor také v souvislosti s poznatky jiných vědních oborů. A to často chybí. Vzdělanost se také mnohými vnímá jen jako prostředek k okamžitému užitku, zisku. Jenže vzdělanost nepočítá se ziskem.“
Chybí nám širší rozhled
Klademe v České republice dostatečný důraz na vzdělanost? „Myslím, že se klade důraz na vyniknutí, profesionalitu v jednotlivých oborech, což je v pořádku, ale samozřejmě je to jen výsek skutečnosti. Jako vzdělaný člověk bych měl být schopen vidět svůj obor v souvislosti s jinými,“ zamýšlí se Václav Malý. Naší společnosti se podle něj příliš nedaří pěstovat všeobecný rozhled. „Lidé častěji propadají idealogizaci, vsází jen na jednu kartu.“
„Přimlouvám se za to, aby humanitní a sociálně-vědní obory vstoupily více do podvědomí společnosti. Jejich význam je právě v zdůraznění etického momentu vzdělanosti, který chtějí zprostředkovat,“ uzavírá biskup Malý.
Související
-
Biskup Malý: Pavel má šanci ukázat, že politika není jen boj o moc, ale i úsilí o všeobecné dobro
Petr Pavel včera složil prezidentský slib a započal své pětileté funkční období. Jaké byly nejsilnější momenty slavnostní inaugurace a bohoslužby ve svatovítské kapli?
-
Biskup Václav Malý: Návštěva papeže v Bahrajnu nezbourá náboženské předsudky. I tak má ale odvahu
Papež František je v Bahrajnu na čtvrté zahraniční cestě v letošním roce. V muslimské zemi je potřetí, připomíná Václav Malý v pořadu Jak to vidí...
-
Velikonoce jsou svátky, které mluví o životě, říká kněz Petr Smolek
Jak prožíval letošní postní dobu? Čím budou tyto Velikonoce v jeho farnosti v Mariánských Horách jiné? Čeho si nejvíce cenil během studia bohoslovectví v Itálii?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.