Bezpečnostní expert: Střet s teroristou? Ti, kteří jsou schopni reagovat, výrazně zvyšují svoji šanci na přežití

22. prosinec 2023

V centru Prahy se odehrál nejtragičtější případ střelby v historii České republiky. Čtyřiadvacetiletý muž zavraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy 14 lidí, na dvě desítky dalších zranil. Jaké by mělo být zabezpečení tzv. měkkých cílů? Existují varovné signály pro masové vraždy? Jak se během teroristického útoku zachovat a lze se na to vůbec připravit? „Nejlepší je utéct. Když to nejde, zabarikádujte se a počkejte na pomoc,“ radí expert.

„Stalo se to, na co se dlouhodobě upozorňovalo, že se stát může. Bohužel mnoho lidí k tomu přistupovalo tak, že se to u nás nestane, přestože skupina lidí, která se zabývá bezpečností, upozorňovala, že nebezpečí tady reálně existuje. Otázka nebyla zda, ale kdy,“ říká k včerejší tragické události na pražské filozofické fakultě bezpečnostní expert Lumír Němec.

Zodpovědnost za svoji bezpečnost

I když byly zásahové jednotky na místě v řádu minut, zemřelo na místě 14 lidí. Podle Němce šlo z hlediska zásahu a záchrany životů o jeden z nejhorších typů útoku. „Nejtěžší jsou bariérové situace, kdy se útočník zabarikáduje s rukojmími v uzavřené místnosti. A pak je to masový útok ve veřejném prostoru bez jakéhokoli hlubšího plánu s jediným cílem pozabíjet co nejvíce lidí.“

Čtěte také

Statistiky útoků aktivních střelců bohužel stoupají a společnost bude muset podle Němce na měnící se bezpečnostní situaci nějakým způsobem zareagovat. „I když navýšíte počet policistů na trojnásobek, nikdy nebudou všude. Lidé si musejí zkrátka uvědomit, že je čas vzít část odpovědnosti za svoji bezpečnost sami na sebe. Musejí se začít chovat trochu jinak. Jen tak mohou eliminovat případné nebezpečí.“

Stačí přitom málo. Primární podle Němce je vůbec si připustit, že se to může stát. „V tom okamžiku se začnete chovat obezřetněji, budete se více dívat kolem sebe. A to je ten první krok, kdy máte šanci nějakým způsobem později reagovat. Nejhorší totiž je, zachvátí-li vás panika. Pokud ale budete vědět, co dělat, vytvoříte si plán a budete reagovat, vaše šance na přežití budou výrazně vyšší.“

Uteč, ukryj se, bojuj

Základní pravidla, jak se chovat při konfrontaci s běsnícím člověkem, jsou tři: uteč, ukryj se, bojuj. „Nejlepší je samozřejmě z místa utéct, je ale třeba mít plán, kam případně utíkat. Kamkoli tedy přijdete – do restaurace, do nákupního centra – připravte se. Zjistěte, kde je nějaký únikový východ. V restauraci se třeba podívejte, kde jsou dveře do kuchyně, protože za ní většinou bývá vchod pro zásobování.“

Čtěte také

Stane-li se útok v budově typu univerzita, je podle experta lepší aplikovat druhé pravidlo a schovat se. „Najděte jakoukoli místnost, která má dveře, dveře zavřete, v lepším případě zamkněte, zabarikádujte se, lehněte si na zem mimo dosah střelby a snažte se komunikovat pomocí mobilu se záchrannými složkami.“

Možnost bojuj by měl člověk využít jen v případě, pokud stojí tváří v tvář smrti. „Šance jedince jsou ale minimální. Ale v okamžiku, kdy na útočníka zaútočí skupina lidí, šance na přežití se výrazně zvyšují. Jako zbraň se dá použít cokoli od skleničky, přes monitor po hasicí přístroj. Dobré je také po útočníkovi předměty házet. Rozptýlíte jeho pozornost, protože se bude muset bránit.“

Nejhorší podle experta je nereagovat vůbec a nechat to osudu. „Svým studentům vždycky říkám, že lepší je udělat cokoli než neudělat nic. Výrazně tím zvýšíte šanci, že teroristický útok nebo útok aktivního střelce přežijete.“

autoři: Zita Senková , Lumír Němec , opa
Spustit audio

Související