Až 90% ústup epileptických záchvatů nebo úplné vymizení epilepsie! To je zázrak ketogenní diety

Epilepsie je závažná nemoc. Určitá opatření týkající se stravy ale mohou tuto nemoc výrazně pozitivně ovlivnit. Jedná so o tzv. ketogenní dietu.

Ketogenní dieta se používá pro léčbu epilepsie. Jedná se o dietu, která v nejpřísnějším případě obsahuje 90 % tuků.

„Potom se mohou ty poměry tuku i měnit, ale je pravda, že nejúčinnější je až takto drastický režim. 90 % tuku a pro organismus jen nejnutnější potřeba bílkovin. Teprve zbytek spadá na sacharidy,“ říká Chocenská.

V praxi to bývá 10 až 20 gramů sacharidů na den. Pro představu jedna kostka cukru má 4,5 gramu. „Když si vezmete 10 až 20 gramů sacharidů a den rozložených do jídla, tak je to doopravdy malé množství,“ dodává nutriční terapeutka z Thomayerovy nemocnice.

Co tedy vlastně jíst?

Plán jídla je přesně sestavován každému na tělo. Dětem i dospělým. „Snažíme se udělat jídlo tak, aby bylo konzumovatelné. Není to o tom, že by si člověk dal jenom tuk a vedle toho kostku cukru a třeba plátek šunky, ale snažíme se z toho udělat recepty.“

Čtěte také

Normální pečivo z normální mouky nebo normální přílohy není možné používat. Proto se jako základ pro pečivo smí používat ořechy. „Mouku vůbec nemusíte použít. Když to vyzkoušíte, zjistíte, že nakonec i čistě jenom ořechový dost nebo jenom ořechová houska může být dobrá,“ říká Chocenská.


VýsledkyV optimálních případech a tam, kde to funguje, je to až 90% ústup záchvatů a nebo úplné vymizení záchvatů.

Nic ale není tak jednoduché, jak to zní. „My hovoříme v názvech, na které jsme zvyklí, ale ono to jídlo vypadá jinak. Jinak se zpracovává a má jinou velikost. Musí se dodržet energetický příjem pacienta, jinak by dieta přestala fungovat a tělo by si tvořilo z tuků sacharidy. Proto jsou ty porce většinou dost malé,“ dodává.

Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.