Audiotahák Karel IV.: Pozor na řezníka
Útoky na krále. Napsal Petr Stančík. Čte Vojta Dyk.
Pojďte se teď s námi na chvíli vrátit do časů, kdy na mapě Evropy zabírala nemalou rozlohu právě Svatá říše římská. Byl to docela prazvláštní útvar, který se – zjednodušeně řečeno – skládal ze severní Itálie, německých zemí a zemí Koruny české. Stála na myšlence obnovy starověkého římského impéria a byla uznávána za nejvyšší světskou křesťanskou autoritu, i když často to bylo spíš přání, než skutečnost.
Itálie i Německo tenkrát byly rozdrobené na spoustu malých církevních i světských knížectví a městských státečků, které se spolu neustále hašteřily, a doslova každý s každým o něco bojoval. Panovníci říše byli volení, což přinášelo spoustu zmatků. Často tak spolu zápasili dva a někdy dokonce i tři římští králové.
Projekt Českého rozhlasu Karel je King! nabízí k 700. výročí Karla IV. něco navíc. Třeba právě audiotaháky, které vám každý den nabídnou jednu perličku, zajímavost nebo kuriozitu související s panovníkem Karlem IV. To ale není všechno. Víc zjistíte přímo na multimediálním webu kareljeking.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.