Audiotahák Karel IV.: Nahoru a dolů
O architektuře a mystice. Napsal Petr Stančík. Čte Vojta Dyk.
Nejstarší stojící kamenný most u nás je v Písku, Karlův přes Vltavu je až druhý. Ten písecký ovšem budovali na suchu, protože předtím svedli Otavu do umělého koryta. To ale v Praze nešlo, a tak museli most stavět pod vodou, což byl ve středověku problém. Vyřešili to tak, že na dno řeky uložili rošt z dubových klád, ten zatížili kamennými základy a teprve na nich vztyčili pilíře.
Při opravě částí pobořených povodní se zjistilo, že Karlův most nestojí na kamenech obyčejných, ale na mlýnských. Kulaté mlýnské kameny s otvorem uprostřed představovaly dávný magický symbol věčného koloběhu, Slunce a také spravedlnosti, jak se to dodnes dochovalo ve rčení o božích mlýnech, které melou pomalu, ale jistě.
Projekt Českého rozhlasu Karel je King! nabízí k 700. výročí Karla IV. něco navíc. Třeba právě audiotaháky, které vám každý den nabídnou jednu perličku, zajímavost nebo kuriozitu související s panovníkem Karlem IV. To ale není všechno. Víc zjistíte přímo na multimediálním webu kareljeking.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.