Archivní poklad: ukázka z původního Posla hydrometeorologického ústavu Zdeňka Svěráka z roku 1969

8. květen 2017
Studio Retro

Jiří Sovák, Karel Höger, Zdeněk Svěrák... Poslechněte si ukázku nahrávky, o které se dlouho myslelo, že už neexistuje.

Původní nahrávka Svěrákova „rozhlasového žertu“ Posel hydrometeorologického ústavu byla natočena 24. dubna 1969. Dlouho se myslelo, že byla 31. března 1980 definitivně smazána.

„Ale jeden z posluchačů hru nahrál tak, že doma položil mikrofon k reproduktoru,“ popisuje Robert Tamchyna. „Když se Zdeněk Svěrák v 90. letech po natočení nové verze svěřil, že ta původní není, tak mu ji ten posluchač poslal.“

Kupujte na Radioteka.cz

Nahrávku pak Svěrák poskytl rozhlasu k vyčistění. Na původní, poněkud nekvalitní nahrávce uslyšíte Jiřího Sováka a Karla Högera v rolích, které v roce 1992 byly obsazeny Josefem Abrhámem a právě Zdeňkem Svěrákem. Režie se v obou případech ujal Jan Fuks.

„Myslím si, že pokaždé pracoval trochu jinak. Nakonec třeba v roce 1969 do miniroličky redaktora Moravce obsadil samotného autora Zdeňka Svěráka. Zatímco v roce 1992 nějakého mladého Tamchynu,“ směje se Tamchyna.

autoři: Robert Tamchyna , Tomáš Černý , Zdeněk Svěrák , ČRo Dvojka
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.