Archivní poklad: ukázka z původního Posla hydrometeorologického ústavu Zdeňka Svěráka z roku 1969

8. květen 2017

Jiří Sovák, Karel Höger, Zdeněk Svěrák... Poslechněte si ukázku nahrávky, o které se dlouho myslelo, že už neexistuje.

Původní nahrávka Svěrákova „rozhlasového žertu“ Posel hydrometeorologického ústavu byla natočena 24. dubna 1969. Dlouho se myslelo, že byla 31. března 1980 definitivně smazána.

„Ale jeden z posluchačů hru nahrál tak, že doma položil mikrofon k reproduktoru,“ popisuje Robert Tamchyna. „Když se Zdeněk Svěrák v 90. letech po natočení nové verze svěřil, že ta původní není, tak mu ji ten posluchač poslal.“

Kupujte na Radioteka.cz

Nahrávku pak Svěrák poskytl rozhlasu k vyčistění. Na původní, poněkud nekvalitní nahrávce uslyšíte Jiřího Sováka a Karla Högera v rolích, které v roce 1992 byly obsazeny Josefem Abrhámem a právě Zdeňkem Svěrákem. Režie se v obou případech ujal Jan Fuks.

„Myslím si, že pokaždé pracoval trochu jinak. Nakonec třeba v roce 1969 do miniroličky redaktora Moravce obsadil samotného autora Zdeňka Svěráka. Zatímco v roce 1992 nějakého mladého Tamchynu,“ směje se Tamchyna.

autoři: Robert Tamchyna , Tomáš Černý , Zdeněk Svěrák , ČRo Dvojka
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová