Antonín Přidal: O příšerné kráse

18. srpen 2019

Příběh o starostech s rolí Hejkala v Jiráskově Lucerně je plný kouzel. To největší z nich ale zůstává v tajnosti. Čte František Derfler. K poslechu do 25. srpna 2019.

Kolik je na světě hejkalů? Jsou to hókalky, hókandy, hučalice, hejkulíci, hojkaláši? Existuje hojákal hrozenkovský? Hýkalisko stěhovavé? Hókal plumlovský? Hejkalka krušnohorská, velmi úpěnlivá? Hukval z hukvaldských lesů. Valašští halekalové a helekalové? Pan učitel z povídky Antonína Přidala byl přesvědčen, že ano.

Existenci těchto podivných tvorů mohl ostatně doložit svými cennými zvukovými záznamy, nasbíranými na pravidelných prázdninových lovech hejkalích projevů. Ale jako všechno, co musí zůstat v tajnosti, svou sbírku nikdy nezveřejnil a využíval ji pouze při studiu své oblíbené ochotnické role Hejkala z Jiráskovy Lucerny.

Utěšený příběh Přidalovy povídky je pochopitelně trochu jiný; hejkalové jsou mu jenom pěkně rozehranou záminkou. Není ani zcela dopovězen, protože opravdu vždy něco musí zůstat v tajnosti. Ale je to příběh úsměvně moudrý a František Derfler, s nímž autor svou povídku nastudoval, vám jej převypráví přesně tak, jak jej Antonín Přidal mínil.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.