Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce. Premiéra pohádky s Viktorem Preissem v roli vypravěče
Pejsek (Martin Písařík) s kočičkou (Anežka Šťastná) chtějí dělat všechno jako lidé. Mýt podlahu, péct dort... Protože ale lidmi nejsou, dopadne to pokaždé jinak, než by si přáli. Svou svérázností překvapují generace čtenářů, ale i autora samého. Ten totiž v knižní předloze s postavami komunikuje: navštěvuje je a třeba si i od nich nechává radit s námětem nové pohádky. Právě tohoto principu a laskavého humoru využívá i nová rozhlasová adaptace, kde autora hraje Viktor Preiss.
Kniha Povídání o pejskovi a kočičce již několik generací těší děti i dospělé. Vypráví příběhy dvou nerozlučných kamarádů, kteří chtějí dělat všechno jako lidé. Protože ale lidmi nejsou, nedopadne všechno vždy tak, jak by si přáli. Při mytí podlahy se zamažou natolik, že se musí vyprat a pověsit na sluníčko, do těsta na dort naházejí syrečky, okurku, kosti i myši. Knižní hrdinové svou svérázností překvapují nejen čtenáře, ale i samotného autora.
Josef Čapek se totiž ve své próze neomezuje jen na roli vypravěče, ale s postavami vstupuje do přímého kontaktu. S pejskem a kočičkou se navštěvuje, nechává si od nich radit s námětem nové pohádky, jindy jim přináší dopis od spokojených čtenářů. Tento hravý prvek zároveň funguje jako zcizovací efekt – připomíná, že bez autora by jeho postavy vůbec neexistovaly.
Právě tohoto principu využívá i rozhlasová adaptace. Viktor Preiss v roli spisovatele Josefa Čapka komentuje dění, někdy postavy usměrňuje, jindy se je snaží přimět k rozumnějším rozhodnutím… avšak pejsek (Martin Písařík) a kočička (Anežka Šťastná) si stejně všechno dělají po svém.
Čapkem vlastnoručně ilustrovaná publikace Povídání o pejskovi a kočičce s podtitulem Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech byla poprvé vydána v prosinci roku 1929. Malíř, ilustrátor a spisovatel ji věnoval dceři Alence a všem ostatním dětem. Obsahovala šest textů, jež vycházely v dětské příloze Lidových novin a čtyři pohádky zcela nové.
Rozhlasová adaptace v režii Dimitrije Dudíka citlivě zachovává poetiku originálu a Čapkův laskavý humor. Pohádkou si připomínáme 80. výročí úmrtí tohoto význačného českého umělce.
Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Josef Čapek: Psáno do mraků. Čte Radim Vašinka
Krátké úvahy Josefa Čapka z knihy Psáno do mraků. Vznikly z „potřeby ujistiti se, že tento život a svět je spíše dobrý než špatný“.
-
„Co ti to zas přelezlo přes ledviny?“ U Čapků se nepěstovala něžnost, vzpomíná dcera Josefa Čapka
Niterná poezie z koncentráku nebo obrázky nemoderních myslivců v době surrealismu. Takový byl Josef Čapek.
-
Karel Čapek: Modrá chryzantéma
Ondřej Kepka čte z jedné z Povídek z jedné kapsy. Text komentuje botanik Václav Větvička. Unikátní spojení vzniklo pro pořad Na návštěvě u Karla Čapka.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.