Andor Šándor: To, že by měl Kreml řídit Bílý dům, mi přijde už hodně cinknuté

8. únor 2018

Zuří v USA válka zpravodajských služeb a Kongresu? Hlavním předmětem sporu je přitom otázka, jestli Rusko ovlivnilo americké prezidentské volby.

„Spojené státy by měly přestat řešit spor, kdo zvolil Donalda Trumpa. Jestli to byli Američané, nebo Rusové. Je třeba řešit důležitější věci,“ zlobí se bezpečnostní poradce Andor Šándor. Kongresmani se totiž už víc než rok hádají, bohužel i za asistence FBI (Federálního úřadu pro vyšetřování).

„Kdyby teď došlo ke zveřejnění jedné oficiální zprávy o činnosti FBI a ministerstva spravedlnosti, tak se budu trochu ošívat, ale nakonec to spolknu. Jak je ale možné, že jedna zpráva může být interpretována dvojím způsobem? Je toho víc, ale že by Kreml řídil Bílý dům, mi připadá obzvlášť cinknuté.“

Je to prezident všech

Část Američanů se podle Šándora dodnes nesmířila s tím, že mají demokraticky zvoleného prezidenta. „Přece ho musí respektovat, byť proti němu mohou mít jakékoli výhrady. Jednou byl zvolen. To je demokracie.“ Hysterie Američanů, která začala už před volbami, a zasahování tajných služeb do politických hrátek Šándorovi „nejde pod nos“.

„To hlavní ale je, že chybí jakýkoli důkaz.“ Taky prý není možné, aby se v době prezidentské kampaně FBI vyjádřila k e-mailům Hilary Clintonové. „Nemůžou přece říct, že neobviní Clintonovou za zneužívání soukromých e-mailů k posílání utajované pošty, protože by vyhrál Trump. To je přece šílené!“

Nejsem zastáncem Rusů

Šándor zdůrazňuje, že rozhodně není zastáncem Rusů. „Že se pomocí nejrůznějších fake news a dezinformačních webů ovlivňují veřejné mínění, bude asi pravda. Ale nesnažme si namluvit, že Rusové vyhráli Trumpovi volby. Navíc jsou tady věci, které za ten rok ve funkci udělal dobře, byť si o něm můžeme myslet, co chceme.“

Ruský prezident Vladimir Putin

Co to konkrétně je? „Určitě to byla daňová reforma, uspěl nakonec i s migrační politikou a daří se mu dostat zpět americké firmy, které podnikaly v cizině. Snaží se do USA vrátit zpět peníze, které by nakonec měly skončit i u obyčejných lidí.“

Jako Watergate?

Má ale příliš nepřátel a chybí mu úspěch v zahraničí. „Pokud ale bude domácí politika pokračovat v tomto duchu, tak se ho ani nedočkáme.“ Vyšetřit, na čí straně je pravda teď má Kongres. Ale tábory republikánů i demokratů mezi sebou vykopaly hluboké příkopy.

„Dokonce jsem slyšel, že pokud to takto půjde dál, tak po podzimních volbách do Kongresu, kde by mohli vyhrát demokrati, by mohly sílit snahy Trumpa odvolat. Aféra by tak mohla skončit jako Watergate v roce 1972 – rezignací prezidenta.“

autoři: lup , zis , Andor Šándor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.