Andor Šándor: Britům v boji s terorem pomůže brexit
Britská premiérka Theresa Mayová po nedělním londýnském útoku prohlásila, že už toho bylo dost. Volá třeba po regulaci internetu, který je zdrojem informací i pro radikály.
„Zaráží mě, že musely přijít tři útoky za tři měsíce, aby k prohlášení britské premiérky vůbec došlo. Proč tak dlouho váhali se změnou postoje k radikalizovaným džihádistům na vlastním území?“ ptá se bezpečnostní analytik Andor Šándor.
Až 23 000 džihádistů v Británii?
Británii by paradoxně mohl pomoct brexit. Konečně se může zbavit třeba imámů, kteří už léta vyzývají k džihádu. „Celých 20 let nebyli schopni vyhostit radikálního imáma Abú Katadu. Přitom i jeho hlídání stálo obrovské peníze. Teď by se jim mohly trochu rozvázat ruce.“
Britská tajná služba připouští, že na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se dnes pohybuje kolem 23 000 potenciálních teroristů a z toho 3000 je velmi nebezpečných.
Souvislost útoků v Británii a Francii
„To číslo je obrovské. A kdyby měli jen ty nejnebezpečnější hlídat 24 hodin denně, stojí to obrovské peníze a desítky tajných agentů jen na jednoho.“ Podle Šándora se ukazuje příčinná souvislost mezi vojenským angažmá právě Británie nebo Francie na Blízkém a Středním východě.
„Pokud v nich bude Západ utvrzovat pocit, že je v kontinuální válce s islámem, že za jejich problémy může Západ, budeme stále řešit pouze následky.“ Podobný problém jako Britové řeší i Němci. Vědí, že jejich nejradikálnější islamistickou scénu financují náboženské organizace ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru.
Arábie se raduje z naivity Trumpa
Jenom Saúdská Arábie prý přispívá třemi miliardami dolarů ročně na podporu vahhábismu. „Pak ale Donald Trump jede na svou první zahraniční cestu právě do Arábie. Tam se museli tetelit radostí, když prstem ukazoval jen na Írán jako zemi podporující terorismus.“
Americký prezident navíc kritizoval šíitské organizace za šíření teroru, přitom doménou džihádistů jsou hlavně sunnité. „Trump jim ale prodá obrovské množství amerických zbraní s tím, že tak dá dohromady nějaké arabské NATO. Zapomíná, že na Blízkém východě je filozofie úplně jiná. Tak jednoduše to určitě nepůjde.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.