Alexandr Grin: Úžina mořských bouří. Příběh osudového přátelství bohatého mladíka a starého kapitána

27. srpen 2022

Vydejte se na cestu za dobrodružstvím! Do přístavních hospod, na moře mezi piráty i na tajemný ostrov vás zavede příběh, ve kterém uslyšíte Michala Zelenku, Andreu Elsnerovou, Antonína Hardta a další vynikající herce. Vypráví o mladíčkovi z bohaté rodiny, který se touží vzepřít společenským konvencím, a proto se vydá jako obyčejný plavčík na moře. Osudovým se mu stane přátelství se starým kapitánem Matissonem Padem, jemuž se po jeho smrti snaží vyplnit poslední přání.

Osoby a obsazení: Michal Zelenka (Jim), Radim Vašinka (kapitán), Andrea Elsnerová (Stella), Ivan Řezáč (Harvey), Miriam Kantorková (krčmářka), Antonín Hardt (Josh), Zdeněk Maryška (Bob), Otmar Brancuzský (Sam), Jaroslav Kepka (sluha) a Jiří Knot (pastror)
Napsala: Melita Denková podle povídky Alexandra Grina
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Překlad: Zdeňka Psůtková
Zvuk: Radek Veselý
Zvukové efekty: Tomáš Pergl
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 22. 2. 2014
Spisovatel Alexandr Grin v roce 1923

Alexandr Grin

Svým literárním dílem se řadí mezi novoromantiky. Byl ovlivněn Edgarem Allanem Poem, E. T. A. Hoffmannem anebo např. Thomasem Mayne-Reidem. Ve svých příbězích povětšinou spojoval staré námořnické pověsti s dobrodružnými, pohádkovými a hororovými motivy a s psychologií postav, které se vyznačují jistou rozpolceností.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?