Už zase skáču přes kaluže. Slavný příběh chlapce s velkou touhou a statečným srdcem
V šesti letech následkem dětské obrny ochrnul, přesto nikdy nepochyboval, že bude moct znovu dělat všechno stejně jako ostatní kluci. Australský spisovatel Alan Marshall své prožitky a zkušenosti později zachytil v knize, která obletěla celý svět. Podle slavného románu plného naděje a čisté dětské síly vznikla i rozhlasová dramatizace. Poslouchejte online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Román I Can Jump Puddles (Už zase skáču přes kaluže) vyšel poprvé v roce 1955 a brzy se stal světovým bestsellerem. Autor v něm zachytil zkušenosti ze svého dětství. V šesti letech onemocněl dětskou obrnou a v knize popisuje prožitky spojené s ochrnutím pohledem dítěte, které není ovlivněno předsudky a strachem dospělých. Alan svůj úděl přijímá, jak je, a nepochybuje, že bude moci znovu dělat všechno stejně jako ostatní kluci.
I když se některé objektivní skutečnosti nedají jednoduše změnit, záleží na přístupu k nim. Člověk se může svému neštěstí poddat, nebo odvážně hledat cesty, jak rozšiřovat své možnosti. Díky schopnosti nevzdávat se a spontánnímu optimistickému postoji se Alanovi podaří překonat tělesný handicap. S kamarády leze na stromy, objevuje okolí, a dokonce začne jezdit na koni. Vždyť od malička věděl, co bude v životě dělat: krotit divoké koně, stejně jako jeho táta.
Bez lítosti a sentimentu
Podle tohoto příběhu plného naděje a čisté dětské síly natočil v roce 1970 Karel Kachyňa stejnojmenný film, jehož děj zasadil scenárista Jan Procházka do moravského Tlumačova. Rozhlasoví tvůrci ve svém pojetí ponechali prostředí australského venkova počátku 20. století. I když příběh neposouvají do současnosti, jeho vyznění neztrácí na aktuálnosti, protože podstata v něm je nadčasová.
Autorka dramatizace Lenka Veverková zvolila jako základní princip vyprávění. Bez lítosti a sentimentu nám tak prostřednictvím herce Viktora Kuzníka přibližuje pocity a myšlenkové pochody malého Alana. Vyprávění se proměňuje ve zpřítomněné vzpomínky a ozvuky důležitých prožitků, aby se znovu vrátilo k čistému vyprávění. Malého Alana ztvárňuje Mikuláš Převrátil, v rolích rodičů uslyšíme Terezu Vilišovou a Jana Grundmana, charismatického pacienta v nemocnici, který dokáže Alana inspirovat, zahrál Vasil Fridrich. Citlivé režijní pojetí Josefa Kačmarčíka podtrhují zvuky a hudba Jana Šikla.
Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Ženitba. Dana Medřická jako vdavekchtivá Agáta v Gogolově slavné veselohře
Poslechněte si vynikající satirickou komedii o jedněch dlouho připravovaných námluvách i strachu dostat se do chomoutu.
-
Kelley aneb První sčítání holubů v Čechách. Jiří Lábus v komedii o slavném alchymistovi v Praze
Rozhlasová hra s úsměvem pranýřuje praktiky špehování o několik set let pozdějšího totalitního režimu. V dalších rolích Hana Maciuchová, Vlastmil Brodský, Jaroslav Kepka...
-
Nejlepší audioknihy zdarma, o kterých jste určitě nevěděli. Krimi, komedie i audio pohádky pro děti
Hledáte, co poslouchat v autě, k práci, při běhání anebo na dobrou noc? Vybíráme pro vás to nejlepší z mluveného slova dostupného zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.