Adolf Loos. Vizionářský architekt nasměroval kurz k jednoduchosti a účelnosti
Adolf Loos, vizionářský architekt, zemřel 23. srpna 1933. Pocházel z Brna, jeho domovem se však později stala Vídeň. Na přelomu 19. a 20. století stanul v čele modernistického hnutí a začal své názory prezentovat v novinách a časopisech. V textu s titulem Ornament a zločin odsoudil okázalou zdobnost a nasměroval kurz k purismu, jednoduchosti a účelnosti. Budovy, které navrhoval, se vyznačovaly hladkými stěnami a přísně geometrickými tvary.
Adolf Loos také formuloval nový princip uspořádání vnitřního prostoru stavby. Říká se mu Raumplan. Stavbu člení na jednotlivé kubusy s rozdílnou světlou výškou. Příkladem progresivního uvažování Adolfa Loose jsou například Müllerova či Winternitzova vila v Praze nebo interiéry několika činžovních bytů v Plzni.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Host: historička Magdalena Soukupová
Je odbornicí na plzeňské interiéry Adolfa Loose. Proč Loos považoval ornament za zločin? A kterému z jeho návrhů se říkalo "dekl od kanálu"? Moderuje Veronika Lucassen.
-
Historie Winternitzovy vily a naší rodiny je nekonečný příběh, přemítá kameraman David Cysař
Jeho rodině patří slavná Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově. „Začal jsem o tom něco tušit až po sametové revoluci. Do té doby to bylo tabu,“ ohlíží se.
-
Talent ve stínu velkého architekta. Osudové ženy: Claire Becková-Loosová
Třetí manželka o 34 let staršího architekta Adolfa Loose. Bilingvní spisovatelka, nadějná fotografka. Manželovi vzdorovala, ve svých pamětech mu ale vystavěla pomník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.