Adam Gebrian: S vynálezem buldozeru se přestaly stavět domy respektující terén

6. srpen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adam Gebrian

Jsou pro architekty domy důležitější než lidi? A jaký vliv může mít architektura na naše životy, nebo dokonce na životy architektů samotných?

„S vynálezem buldozeru se přestaly stavět domy respektující terén. Dnes se terén přizpůsobuje domu,“ upozorňuje Adam Gebrian. I když je držitelem titulu Architekt roku 2014, sám o sobě skromně tvrdí, že je pouze fanouškem architektury.

Ještě v pěti letech chtěl být hajným. V sedmi už bylo jasné, že jeho osudem bude architektura. Dlouho si myslel, že domy jsou důležitější než lidi. Dnes už ale ví, že to tak není. (Hlavně potom, co se mu před několika měsíci narodil syn.)

Architektura ale zůstává neodmyslitelnou součástí jeho života. „Je jako kapka padající na vězňovu hlavu,“ glosuje. Vliv architektury na naše životy totiž prý vypadá jako nepatrný, ve výsledku je ale velmi významný. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.

02162331.jpeg

Poslechněte si pořad Stříbrný vítr ze záznamu v Archivu pořadů. Názory Adama Gebriana může číst a poslouchat i na stránce pořadu Bourání Radia Wave.

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová