Adam Černý: Identitu špionů GRU lze dohledat z veřejných zdrojů. Ale není to žádné velké dobrodružstí

11. srpen 2021

Co a kdo je projekt Bellingcat, který pomáhal i s odhalením ruských agentů zapojených do kauzy Vrbětice? A jak Bellingcat pracuje?

Mediální prostor je dnes díky sociálním sítím otevřený, bez kontur. Objevuje se v něm úplně všechno. Jak ověřené nebo ověřitelné informace, tak i naprosté nesmysly a dezinformace.

Fenomén Bellingcat

„Na druhou stranu tady vidíme velký fenomén žurnalistiky, na které se podílí řada obyčejných lidí. Jako je projekt Bellingcat,“ připomíná v pořadu Jak to vidí... komentátor Adam Černý. „Ze snímků nejrůzněji sehnaných se jim podařilo dokázat ruský podíl na sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou.“

„To jsou úžasné věci. To dřív mohly jenom zpravodajské služby. Ale dnes se k satelitním snímkům soukromých stanic může dostat i amatér. A ty snímky jsou v rozlišení, které by před dvaceti lety bylo nemyslitelné,“ uvažuje host Zity Senkové na Dvojce.

Téměř jako zpravodajské služby

Agenti Anatolij Čepiga (vlevo) a Alexandr Miškin během rozhovoru s ruskou televizí RT

Za sdružením Bellingcat stojí skupina novinářů. Jedním ze zakladatelů je Eliot Higgins. „Jejich práce aspoň mě naprosto fascinuje. Jsou schopni věcí, které bychom dřív připisovaly opravdu jenom tajuplným schopnostem zpravodajských služeb. Oni se třeba podíleli na tom, že byla odhalena identita těch dvou ruských špionů, kteří se podíleli na zavraždění Skripala v Salisbury.“

Jakto že mají takové možnosti? „To umožňuje prostor sociálních sítí. Tam dokážete najít neuvěřitelné věci jako maturitní tabla absolventů GRU, když to řeknu takhle. Tam najdete celou minulost. Dají se dohledat provozy letadel.“

„Takhle třeba Bellingcat dosledoval, jak agenti GRU, které se jim podařilo identifikovat, sledovali Alexeje Navalného při jeho cestách po Rusku. A tohle všechno se dá dohledat, dá se říci, z veřejně dostupných zdrojů.“

Kde jsou hranice novinařiny

Kde jsou tedy v takové době hranice žurnalistiky? „Novinařina začíná tam, kde dodržujeme pravidla, která pro novinařinu platí: ověřování zdrojů a faktů, zasazování do kontextu, ručení vlastním jménem a dodržování etického kodexu, tj. že se jako lidé, kteří sbírají a šíří informace, budeme také určitým způsobem chovat.“

„To odlišuje novinařinu hodnou toho jména od pisálkovství nebo dezinformací,“ myslí si Adam Černý. „Je to spíš mravenčí práce než velké dobrodružství,“ uzavírá.

Další témata rozhovoru: 60 let od zahájení stavby berlínské zdi; Německo před parlamentními volbami; hranice žurnalistiky.

Spustit audio

Související