Zlato z křižníku Edinburgh

Byl to nález století. Tuny ryzího zlata potopeného na dně Barentsova moře. Strhující záchranná akce, kdy potápěčům šlo o život. Poslouchejte do pondělí 7. prosince 2020.

Autor: Stanislav Motl
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 9. 11. 2020

Ne každý tehdy ale věděl, jaký dramatický příběh, posvěcený krví mnoha mužů, zlato, které se v roce 1942 potopilo s britským vojenským křižníkem Edinburgh, obestírá. Zlato z Edinburghu, to je i dodnes jedno velké tajemství. Jak se na válečné lodi objevilo tolik zlata? Čí to bylo zlato? A jak to bylo s materiální pomocí západních spojenců tehdejšímu Sovětskému svazu tehdy čelil masívnímu útoku hitlerovského Německa. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.