Život s mumií. Nejsenzačnější případ v dějinách kriminalistiky
Dceru malostranského knihaře znali všichni. Divoká, nepřizpůsobivá… a schopná všeho. Proč ale s mrtvolou svého otce zacházela tak bestiálně? A proč vše policii oznámila až po roce od zrůdného činu?
„Jestli se někdy nevrátím, tak mě zabila moje dcera. To si pamatujte.“ To bylo to poslední, co návštěvníci hostince U Hroznu od starého knihaře slyšeli. Potom ho už nikdy nikdo neviděl. Čas od času sice od něj přišel dopis z Kolína. Prý si na stará kolena našel novou ženu. To ale nikoho zvlášť nepřekvapilo.
Nikdo netušil, že je ve skutečnosti mnohem blíž – ve svém bytě, skrčený v kuchyňském výklenku, zašitý do staré deky... a že se z něj teplem z blízkých kamen stává zachovalá mumie.
Ďábelská dcera
V malém dvoupokojovém bytě na Malé Straně bydlel otec se svojí dcerou a jejím manželem. Jejich soužití bylo všechno ostatní jen ne pokojné. Věčný křik Marie, provdané Vyleťálkové, byl slyšet do širokého okolí i přes zavřená okna. Jejich spory a prohřešky vůči zákonu řešila policie často.
Dne 22. března 1933 ale věčný křik ustal. Zemřel malostranský knihař na následky úderu sekerou, kterou na něj zaútočil jeho zeť? Nebo byl uškrcen prádelní šňůrou, kterou mu kolem krku uvázala jeho dcera? Lze vůbec u mumie určit přesnou příčinu smrti? Otázky pro vrchního policejního radu Josefa Vaňáska a soudního znalce Knoblocha.
Související
-
Vražda na Šibeničním vrchu. Horor z konce prosince 1936
Mráz, tma, mrtvola na Šibeničním vrchu u Nového Strašecí. Fakta jak z hororu, ale tohle se skutečně stalo. Na prosinec roku 1936 místní občané vzpomínali ještě dlouho.
-
Stopy ve sněhu. Případ, který vstoupil do kriminalistických příruček
Vyšetřování vraždy ze 30. let popisuje několik kriminalistických učebnic jako vzorový. Dočtete se tu ale taky, jak by se řešil dnes.
-
Výstřely u Paříže. Rada Vaňásek vyřešil případ vraždy, který francouzská policie měla za beznadějný
Trvalo to jen pár sekund a zvuk výstřelů rychle zanikl v šumění obilí. Nikdo je nezaslechl. Na poli u obce Louvres zůstala ležet těla dvou mladých studentů...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.