SERIÁL

Žít jako single

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žít jako single

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Soukupová, Urban, Hakl, Epstein, Lasicová... Četba z antologie povídek nejpopulárnějších současných českých autorů, kteří se k fenoménu singles postavili každý po svém.

Fenomén singles je neodmyslitelně spjatý s 21. stoletím, i když se ve společnosti začal objevovat už na přelomu 60. a 70. let století 20.. Hlavně vlivem sexuální revoluce a rozvolněním partnerských vztahů.

Tehdy ale na rozdíl od dneška lidé žijící bez partnera nebyli bráni jako samozřejmost. Ocitali se spíše na okraji společnosti. V současnosti jich naopak neustále přibývá. Kdo tedy je „typický single“ 21. století?

Jsou si všechny příběhy singles podobné?

V povídce Kočky Petry Soukupové se setkáváme s mladou, velmi nezávislou třicátnicí Zuzanou, kterou doslova děsí představa s někým bydlet. Ani děti pro ni nejsou tématem… Alespoň do té chvíle, než zjistí, že je možná těhotná. Změní se pak její žebříček hodnot?

Spolu s Milošem Urbanem v próze S. Sin. Sing. Single nahlédnete do myšlenkových pochodů Heleny, kterou partner opustil kvůli jiné dívce. Jeho hrdinka se domnívá, že jsou si všechny příběhy singles podobné.

Žádné příběhy to ani nejsou, jen stavy, které skončí buď vztahem, nebo smrtí. Hlavně nezpohodlnět.
Miloš Urban

Emil Hakl ve svém Milovníkovi svádí svého hrdinu dohromady s bývalou kolegyní z práce. Náhodné setkání, příjemně strávený podvečer. Přestože oba spojuje vnitřní neklid i pocit osamělosti, jejich cesty se rozcházejí.

I bouřlivá rozlučka se svobodou může mít katarzní účinek, jak ve své povídce Kohoutí večírek líčí Irena Hejdová. Jedno manželství vzniká, druhé se rozpadá… Ale možná ještě existuje šance vše zachránit.

Senioři, vdovy i sociální síťaři

Singles nemusí být jen člověk nezadaný nebo po rozchodu. Může to být i vdova nebo vdovec. Kupodivu i ztráta blízkého, dlouholetého partnera může být začátkem nového, svobodnějšího života. Jako je tomu například v povídce Žít jako single Hany Lasicové.

Marek Epstein vás ve svém Seniorském baletu přivádí do party mužů za zenitem, kteří tráví většinu volného času na kole. Každý z nich má jiné zázemí, jinou minulost, jiné představy o životě. Někteří jsou zadaní, jiní žijí sami z vlastního rozhodnutí, další opustila partnerka. Ale i ti zdánlivě nejdrsnější mohou být ve skutečnosti velmi zranitelní a křehcí.

Do virtuální reality a anonymních internetových chatů nás vtáhne povídka Daniely Fischerové Plačidruh. Právě sociální sítě bývají častým útočištěm osamělých duší. Někdy jejich prostřednictvím vzplanou skutečné lásky, daleko častěji ale zůstanou veškeré touhy a sny vyvolané neznámým partnerem na síti pouze ve sféře představ.

Jednotlivé díly čtou: Jana Stryková, Klára Sedláčková-Oltová, Svatopluk Schuller nebo Václav Neužil
Hudební spolupráce: Ladislav Železný
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 3. 1. 2020

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura