Žena, která odjela na koni. Povídka slavného spisovatele, autora knihy Milenec lady Chatterleyové

Anglický spisovatel David Herbert Lawrence v povídce vykreslil tragický příběh Američanky, která se rozhodla opustit pohodlný stereotypní život v manželství se dvěma dětmi. A z touhy po nových zážitcích se vydala mezi domorodé indiány. Z překladu Martina Hilského připravila Helena Berková.

Čte: Milena Asmanová
Připravila: Helena Berková
Napsal: David Herbert Lawrence
Překlad: Martin Hilský
Režie: Věra Pražáková
Natočeno: 1993

Spisovatel David Herbert Lawrence se narodil 11. září 1885 v Anglii, zemřel v 45 letech.  Během svého nedlouhého života napsal mnoho románů, povídek, básní, divadelních her, esejů a cestopisů. Jeho romány Synové a milenci (1913), Duha (1915) a Ženy milující (1920) z něj učinily jednoho z nejvlivnějších anglických spisovatelů 1. poloviny 20. století. Povídka, kterou uslyšíte na Dvojce, poprvé vyšla v roce 1925. 

Lawrenceovy názory si vysloužily mnoho nepřátel a během druhé poloviny svého života snášel pronásledování, cenzuru a zkreslování své tvůrčí práce. Román Milenec lady Chatterelyové (1928) byl ve své době pokládán za kontroverzní až pornografické dílo.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete ke stažení nebo jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související