Zdeněk Štěpánek: Zajímá divadelní klasika mladou generaci? U Lucerny tomu tak bylo

8. prosinec 2011

Vynikajícího herce Národního divadla, Zdeňka Štěpánka, mají pamětníci spojeného s velkým počtem skvěle pojatých divadelních i filmových rolí. Méně je známo, že působil také jako divadelní režisér.

Realistické herectví Zdeňka Štěpánka (1896-1968), které si dnes připomeneme krátkou ukázkou z Jiráskovy Lucerny, je často označováno jako pokračování vojanovské a vydrovské tradice. Ve Vinohradském divadle, na začátku své kariéry, hrál muže s kladnými a zápornými vlastnostmi, kteří jdou pevně za svým cílem (Shakespearův „Hamlet“, Čapkův „Loupežník“ či Mahenův „Jánošík“), nebo muže vnitřně rozervané (ve hrách „Živá mrtvola“, „Bratři Karamazovi“, „Král Václav IV.“, „Idiot“ a další). Uplatňoval se nejen v rolích tragických, ale i v tragikomických a komických.
V Národním divadle, kam přešel v roce 1934 a působil zde až do své smrti, pak tyto své polohy herectví ještě víc rozvinul. Hrál hrdinské a charakterní role Marca Bruta v „Julii Caesarovi“, Maršála v Čapkově „Bílé nemoci“, Mikuláše Dačického z Heslova ze „Zvíkovského raráška“ a „Paní mincmistrové“, či Cyrana z Bergeracu ze stejnojmenné hry. Vrcholem jeho divadelního herectví byla role Krále Leara. Štěpánek skvěle využíval svoji mimiku, pohyby těla a svůj hlas s nezvykle širokým rejstříkem

Divadelní režii se začal věnovat až v pokročilém věku. V roce 1964 nastudoval na naší první scéně Jiráskovu Lucernu. Šlo v pořadí už o osmé nastudování této hry s politickými, současně i pohádkovými motivy na Národním divadle. Inscenace se tehdy hrála od dubna 1964 do května 1967 a dočkala se úctyhodných 158 repríz. Vystupovali v ní nejslavnější herci tehdejšího činoherního souboru – jmenujme jen například Danu Medřickou, Marii Tomášovou, Františka Smolíka, Bohuše Záhorského, Leopoldu Dostálovou, Luďka Munzara, Miloše Nedbala a Františka Filipovského… Štěpánek si sám přisoudil oblíbenou roli vodníka Ivana, v níž se alternoval se Stanislavem Neumannem.

Zdeněk Štěpánek

Inscenace Lucerny vzbudila tehdy velký ohlas u mladé generace. Zdeněk Štěpánek ve zvukovém záběru vysvětluje, proč tomu tak bylo.
V další zvukové ukázce je zachycena část monologu vodníka Ivana v podání Zdeňka Štěpánka.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...