Zahrada by měla být dobrá přítelkyně, myslí si zahradní architektka Ivana Buttry
Vystudovala architekturu, ale při dalším studiu ve Francii si ujasnila, že se chce věnovat zahradám. Jaké vlastnosti by měla mít správná zahrada?
„Měla by umět vyslechnout, nabít energií, utěšit slzy a pojmout celou rodinu, měla by žít nějakým příběhem,“ vysvětluje zahradní architektka. Považuje také za štěstí, že může jako pedagožka vychovávat mladé zahradní architekty, práce s mladými lidmi ji obohacuje.
Genealogie mě přitahovala odmalička
Ve volném čase tvoří rodokmen a považuje to za velké dobrodružství. Pátrá nejen po původu svého příjmení, ale díky digitalizovaným archivům se dostala do hloubky až deseti generací, objevila skláře, mistry hamerníky, kováře i spisovatele. Dostala se až k jednomu dokumentu mistra skláře, svého předka, který ji hodně pobavil. „Když měl platit poplatky vrchnosti, napsal dopis, kde prosil o prominutí poplatků, že ho to od umění zdržuje,“ vypráví s úsměvem.
Pro ten film žijeme
V posledních letech je Ivana Buttry také součástí rodinné filmové společnosti, do které se zapojili snad všichni členové její rodiny. A všechny je pevnou rukou spojuje maminka. Ivana Buttry, která se chopila funkce filmové producentky, považuje její relativně přísnou výchovu za základní kámen jejich fungující rodinné spolupráce.
V Nočním Mikrofóru představila nejnovější film svého bratra, režiséra a scénáristy Jana Eliáše Svatoše Až zařve lev. Hrdinou hraného dokumentu je Odorik z Pordenone neboli Oldřich Čech z Furlánska. „Byl to muž, který jako první Evropan došel až do Tibetu, ušel desetitisíce kilometrů. Je to neskutečná postava, opomíjená, a setkává se svědomím českého krále Přemysla Otakara II.,“ popisuje.
Z čeho jí u filmu běhal mráz po zádech? Proč si myslí, že nám středověk ťuká na rameno? A co pro ni znamenají stromy?
Související
-
Přátelskost je podle Ivany Buttry nejdůležitější vlastností zahrady
Naším dnešním hostem v magazínu Je jaká je byla po 11:03 hodině zahradní architektka s exotickým příjmením, Ivana Buttry.
-
Expedice za historií a současností parků a zahrad
Zahrada coby krajinný prvek a také druh umění má obrovský vliv na vývoj lidstava, a to už od starověku. Jak je to se zahradami dnes? Zjistíte v Expedici…
-
Zahrada svobody. O nadšených zahradnících, kteří se nevzdávají
Velké území v pražských Bubnech bylo roky opuštěné. Než zde developer zahájí výstavbu nové čtvrti, souhlasil se vznikem komunitní zahrady. Teď ale musí zmizet. Boj začal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.