Z pražského zátiší. Zdeněk Řehoř a Jana Hlaváčová v rozhlasové hře na motivy povídky Jakuba Arbesa

7. duben 2024

Od úmrtí spisovatele Jakuba Arbesa uplyne 8. dubna 110 let. Téměř celý svůj život prožil v Praze, v jejíchž kulisách se také odehrává většina jeho prozaického díla.

Dramatizace: Oldřich Knitl
Osoby a obsazení: Vorlíček (Zdeněk Řehoř), Vacková (Jana Hlaváčová), Zvára (Ilja Prachař), Šnajder (Vladimír Pospíšil), Lízinka (Hana Doulová), úředník (Jiří Holý), hostinský (Milan Neděla), mužík (Jan Přeučil), vdova (Miriam Kantorková) a flašinetář (Miroslav Středa)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Hudba: Vladimír Truc
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1989

Budoucí redaktor Národních listů, žák a posléze přítel Jana Nerudy, znalec a ctitel díla Karla Hynka Máchy se narodil v roce 1840 do rodiny smíchovského ševce. Chlapcovo nadání přimělo rodiče, aby mu umožnili studia na reálce, kde se jeho učitelem českého jazyka stal krátce Jan Neruda. Ten také později vymyslel název pro Arbesův zvláštní literární útvar na pomezí novely a románu, v jehož základu je příběh vycházející z nějakého tajemného, nevysvětlitelného jevu – romaneto. K nejznámějším patří Svatý Xaverius, Sivooký démon, Zázračná madona nebo Newtonův mozek.

Povídka Z pražského zátiší (později opatřená názvem Pražský domácíček aneb buď spořivý!) však nabízí mnohem profánnější obraz života z autorova milovaného města. Poprvé vyšla na pokračování v časopise Světozor od října do prosince roku 1879. Arbes v ní vypráví příběh majitele několikapodlažního domu na pražské periferii. Mohlo by se zdát, že pana Vorlíčka čeká klidný podzim života, zvlášť když pro svou staromládeneckou domácnost najde šikovnou a hodnou hospodyni. Jenže kdo z nás si dokáže vážit toho, co má, a nenapadne ho, že by se mohl mít ještě líp! Ani dobrák pan Vorlíček takovému pokušení neodolá, což se neobejde bez následků.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související