Z diplomové práce českého studenta vzešla stavba solární školy v Himálaji. Sluneční škola
Dokument o tom, jak se čeští učitelé snaží vzděláváním ochránit tamní obyvatele před krutými dopady postupující globalizace.
Kargyak je nejvýše položená vesnice v severní části indické Himálaje. Po celou zimu je odříznuta od zbytku světa. Jen 10 lidí tam umí číst a psát. Některé děti odcházejí do vzdálených internátních škol a do rodného kraje se po ukončení školy většinou nevrací. Narušují se tak prastaré rodinné vazby.
V zimě v Kargyaku teploty klesají až na –40°C. Ale slunce tu svítí více než 300 dní v roce. V nadmořské výšce 4200 metrů, kde nerostou lesy a není čím topit, tak díky solární energii mohou děti chodit do školy po celý rok.
Sluneční škola
Připravila: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála
Mladý inženýr Jan Tillinger s přáteli založil občanské sdružení Surya. To do Kargyaku posílá české učitele a ve spolupráci s místní správou se právě prostřednictvím vzdělávání snaží tamní obyvatele ochránit před krutými dopady postupující globalizace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.