Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Začínal jako scenárista vtipů pro večerní show, který se rozhodl jít sám s kůží na trh a začal vystupovat jako stand-up komik. Následně začal režírovat. Mezi lety 1982 až 2017 uvedl do kin každý rok minimálně jeden snímek. Byl dvacetkrát nominovaný na Oscara a čtyřikrát ho získal.

V roce 2005 ho britská televize zařadila do padesátky nejlepších komiků a bavičů všech dob. Skončil na třetím místě. Byl třikrát ženatý, ale tu pravou lásku našel v dívce se jménem Soon-Yi, což byla adoptivní dcera jeho předposlední partnerky Mii Farow.

K dívce, ke které se zpočátku choval jako otec, vzplanul vášní ve svých 56 letech, když jí bylo 21 roků. Od té doby jsou spolu. Mají dvě adoptivní dcery, a ačkoliv dříve trpěl neurózami a vyhledával pomoc odborníků, říká, že díky ní už nepotřebuje pomoc psychiatrů.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.