Wolfgang Amadeus Mozart. Onemocněl neznámou infekcí, které podlehl

Wolfgang Amadeus Mozart zemřel ve Vídni 5. prosince 1791. Evropu okouzlil už jako malý, když spolu se starší sestrou objížděli velká města jakožto zázračné děti. Otec Leopold byl hudební skladatel a obě děti vedl od malička k hudbě. Malý Wolfgang se už ve čtyřech letech dokázal naučit a zahrát novou skladbu na klavír za pouhou půlhodinu. Když dospěl, usadil se ve Vídni, kde se stal vyhledávanou celebritou společenského života.

Jeho klavírní koncerty, symfonie a opery uchvacovaly bohaté mecenáše a Mozart si brzy zvykl na luxus. Rád si vykračoval městem v kloboucích lemovaných zlatem a v provokativně červených kabátech s perlovými knoflíky.

Výstředního génia se však rozmarná smetánka brzy přejedla a poslední léta prožil ve finanční tísni a v depresích. V prosinci 1791 náhle onemocněl neznámou infekcí, které 5. prosince podlehl. Zvěsti o tom, že na jeho smrti měl mít podíl konkurent Antonio Salieri, nejsou podloženy žádnými důkazy a odborníci je pokládají za mýtus.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.