Výstava jako rodinný podnik Olbrama Zoubka

10. únor 2014

Do Jízdárny Pražského hradu zvala kurátorka a dcera Olbrama Zoubka Polana Bregantová.

Sám autor koncipoval výstavu jako proud soch. Bez panelů, jednotlivý oddílů apod. Jak sochy vznikají, zjistíte na místě z pěti dokumentů ČT z rozmezí 20 let. Během pondělků 10. a 24. března vždy od 16:00 bude výstavu i běžným návštěvníkům komentovat přímo Zoubek. „Po domluvě je možné si výstavu i prohmatat,“ obrací se na nevidomé kurátorka.

Polana Bregantová


Před Palachem měli i estébáci ostych

Výstava není vyčerpávající. Spoustu soch totiž sochař věnuje jako dar. „Jeho daňový poradce z toho není nadšený,“ usmívá se kurátorka. Vystavena není ani posmrtná maska Jana Palacha. Nejde prý o dílo umělecké, ale řemeslné. A jak je vůbec možné, že autorovi nebyla zabavená policií? „Před Palachem měli i estébáci ostych,“ cituje Zoubka jeho dcera.

Dokdy je výstava otevřená, jaký má Olbram Zoubek vztah se svým bratrem i další zajímavosti se dozvíte ze záznamu v iRadiu.

autor: Daniela Brůhová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.