Vyprávět nevyprávěné: 50 zamlčovaných příběhů z období před rokem 1989. Dvoudílná série dokumentů z unikátního posluchačského projektu
Začátkem roku 2016 jsme v ČR začali s nezvyklým hledáním na téma: nevyprávěné příběhy z období před rokem 1989. Hledat něco, o čem nikdo právě nemluví, je samozřejmě trochu paradox. Přesto jsme pustili do éteru výzvu. A dostali jsme více než 50 příběhů.
Osm nizozemských novinářů před lety spustilo Iron Curtain Project, ve kterém různými způsoby zkoumají, jak nás dnes ovlivňuje železná opona. I my jsme vyzvali posluchače, aby s námi sdíleli své příběhy. Dokumentaristka Brit Jensen s hudebníkem Filipem Jakšem z nich pak vytvořili pět krátkých dokumentů, které odvysíláme jako Vyprávět nevyprávěné I a II.
Původní výzva projektu Vyprávět nevyprávěnéSbíráme osobní zkušenosti, zážitky a vzpomínky z doby před rokem 1989. Zajímají nás možná osobní pochybení, kompromisy, kterých se mnoho lidí bylo nuceno z různých důvodů dopouštět, i to, za co se Vy osobně cítíte vinni nebo spoluzodpovědní. I tyto příběhy jsou součástí naší historie a chceme je sdílet – bez odsuzování, se snahou pochopit období naší nedávné historie i motivace lidí, kteří v ní žili.
Jsou to příběhy o dilematech. O tom, jaké to je, když je člověk k něčemu tlačen/nucen/veden. Nebo když si třeba jenom neuvědomí, čeho se kvůli svému činu stane součástí. A vystupují v nich obyčejní lidé.
Muž, který byl v 80. letech jako student ambiciozní svazák. Vesničan, který se stal tajemníkem a pak psal i komunistické proslovy, aniž by tomu nějak věřil, jak sám dnes tvrdí. Kluk, který se v 17 ocitl u výslechu a řekl pravdu, čehož pak velmi litoval. Jak o tom všem přemýšlejí dnes?
Projekt uskutečnila za Český rozhlas dokumentaristka Brit Jensen ve spolupráci s Danem Moravcem a Evou Nachmilnerovou. Další krátké animované filmy a divadelní představení můžete vidět na stránkách projektu.
Pořad Vyprávět nevyprávěné měl celovečerní předpremiéru v březnu 2016 na festivalu Jeden svět. Kromě krátkých rozhlasových dokumentů se tam tehdy prezentovaly i filmové animace a divadelní monolog, který jsme dělali v koprodukci s nizozemskými novináři právě na základě zaslaných příběhů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.