„Vypadalo to, že se rozloučím se životem,“ přiznává úspěšná podnikatelka Eva Štěpánková
Začínala podnikat doma v kuchyni s pár tisíci a diplomem z VŠCHT. Byla pracovitá a úspěch značky Ryor se dostavil. Musela mu ale i dost obětovat.
Začínat v roce 1991 s podnikáním v oblasti kosmetiky nebylo vůbec jednoduché. Do Československa se valily výrobky ze Západu a obstát v konkurenci s vlastními produkty se rovnalo zázraku. Eva Štěpánková se rozhodla vsadit na rozvíjející se trh profesionálních kosmetických salonů, ale zákaznice brzy začaly vyžadovat její přípravky i pro domácí ošetření. Tak se rozjelo podnikání, které po 28 letech vyrostlo ve firmu s 80 zaměstnanci.
Nasazení se na ní podepsalo
Pracovní zatížení se kromě partnerského života podepsalo také na zdraví Evy Štěpánkové. „Před dvěma lety se tělo vzbouřilo a praskly mi dvě ploténky v páteři. Musela jsem na operaci, ale přidaly se komplikace, vůbec jsem nechodila, rozpadal se metabolismus a vypadalo to, že se rozloučím se světem,“ vzpomíná na těžké životní období.
Nekňuč a makej!
Zachránila ji dcera, která dnes firmu vede. Nechala maminku z nemocnice převézt domů a začal boj o návrat do života: „Rehabilitace byly hodiny mučení. Měla jsem všude kolem sebe transparenty: Nekňuč a makej! Ty to dokážeš!“ vypráví s tím, že z úplné nepohyblivosti se dopracovala k jedné hůlce. „Strašně se snažím. Vylézt do schodů ve firmě je pro mě náročné, ale prostě musím,“ říká s charakteristickým odhodláním.
Jsou parabeny v kosmetice opravdu tak škodlivé, jak někteří tvrdí? Jaké kouzlo se skrývá v konopné kosmetice? A jak svoji maminku vidí její dcera Jana, která do rozhovoru vstoupila po telefonu? Poslechněte si ze záznamu.
Související
-
Z popelky úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou. Osudové ženy: Anna Náprstková
Zažila chudobu, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou. Podporovala české vlastence, především svého syna Vojtu, a ochraňovala pražskou chudinu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.