Všechny houby jsou jedlé, některé jen jednou! Omeletky Haliny Pawlowské
Omeletky jsou dnes naplněné houbami. Jak zavzpomínala Halina Pawlowská, na houby s rodiči jezdila už od dvou let.
Jezdili jsme do podkrkonošského městečka, které mému tatínkovi připomínalo kraj jeho dětství na Zakarpatské Ukrajině. Na houby jsem v létě chodila jako do práce. V sezoně se sbíraly denně.
Od devíti do dvou trvala má směna a já jsem přišla na to, že je báječné své myšlenky vzdálit od mechu, kde jsem často nenašla žádné hřibové hlavičky, od tátových pokynů, do jakého křoví mám vlézt kvůli ryzcům. Přišla jsem na to, že je fajn, vymýšlet si příběhy. Jsem přesvědčená, že díky houbám se ze mě stala spisovatelka. A jak říká můj oblíbený aforista Murphy: “Všechny houby jsou jedlé, některé však jen jednou!”
Za covidu byly plné lesy číhajících lidí
Za covidu se ukázalo, jak moc my Češi přírodu milujeme. V žádné jiné zemi jsem neviděla v lese tolik podivně ustrojených lidí s divým, číhajícím výrazem, jak civí do země a našlapují jak kočka, aby svou kořist náhodou nevyplašili.
Byla jsem ve Finsku a v Norsku a tam jsem v lesích narazila na hřiby s klobouky velkými jako talíře. Nesbíral je nikdo! A když jsem se k nim vrhla, tak se na mne místní dívali vysoce podezíravě. Přitom sobí biftek s hříbky konzumovali úplně s přehledem.
Pýchavka může vážit i dvacet kilogramů
Houby drží i rekordy. V 60. letech minulého století se v Jizerkách objevila dvacetikilová pýchavka obrovská. Ovšem české pýchavky i velké hřiby ve srovnání s cizokrajnými houbami působí jako trpaslíci.
V africkém pralese roste termitovník obrovský a jeho klobouk může být i přes metr široký. Vůbec největší houbu světa našli před několika lety v Číně, vážila prý skoro pět set kilo!
V Omeletkách uslyšíte příběh paní Lídy z Červené Řečice. Jmenuje se Borůvky. Dozvíte se, jaký vztah k houbaření má zpěvačka Hanka Křížková a herečka Iva Hüttnerová. Halina Pawlowská přidá rovnou dva recepty. Ukrajinskou smaženici a chlebíčky s dušenými hříbky.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
O houbaření najdeme zmínku už v Dalimilově kronice. Ve středověku se lidé sbíráním hub i živili
Některá houba má i padesát lidových názvů. Svědčí to o dlouhé tradici houbaření u nás. Sbírání hub bylo zprvu pro lidi spíše kratochvílí.
-
Houbaření je záliba vhodná pro zarputilé introverty, říká mykolog Miroslav Beran
Rostou? To je asi základní otázka pro každého houbaře. „Nějaká velká houbová vlna se v jižních Čechách zatím nedostavila," říká mykolog.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.