Vrcholový sport může být pro někoho nebezpečný, připouští Pavel Kolář. Mezi jeho pacienty je Jaromír Jágr nebo Novak Djokovič

6. únor 2018

Kliku si u něj v ordinaci podávají politici, celebrity i vrcholoví sportovci. Je hodně vytížený. Den má rozdělený po pěti minutách. Před olympiádou v Pchjongčchangu je navíc pod velkým mediálním tlakem.

„Včera u mě byl třeba Novak Djokovič. Každý takhle známý člověk má spoustu různých názorů, protože netrpí na nedostatek, ale na přebytek léčby. A to je nebezpečné,“ upozorňuje fyzioterapeut Pavel Kolář.

„Takže je často provázím medicínským systémem, který je dnes atomizovaný a jednostranně odborně zaměřený. Vy projdete čtyřmi odbornostmi a v každém dostanete medikament, který se v konečném efektu vylučuje a přináší další sekundární dopady.“

Sport má svou mez

Připouští, že vrcholový sport může být pro někoho nebezpečný. „To znamená, že někdo začne dělat sport, na který se nehodí svým skeletem či geometrií svých kloubů.“ Sport má svou mez, upozorňuje.

„Federer nebo Jágr můžou sportovat vrcholově a nepoškozují si tolik klouby. Pak ale máte dorostence, kteří mají v 17 těžké ortopedické nálezy,“ vysvětluje. „Stejně tak je špatně, když se nějaký pohybový stereotyp naučí chybně. To je základem vzniku potíží.“

Za bolest si lidé můžou sami

Podle Koláře si lidé za bolest můžou často sami. A není to jen kvůli špatnému pohybovému chování. „40 % lidí nemá skoro žádnou pohybovou aktivitu a podle statistik má 66 % lidí nadváhu,“ připomíná. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně. Pohyb se vytrácí nejenom ze života, ale i z medicíny.“

S novinářkou Renatou Červenkovou připravuje knihu Labyrint pohybu. „Akcentujeme v ní témata jako pohyb ve stáří, u malého dítěte nebo při ochrnutí.“ Na pulty knihkupectví má přijít koncem zimy.

autoři: vlk , eh
Spustit audio

Související