Vražedný řetěz náhod

Případ obsahuje autentické záznamy z výslechu vraha, jak je natočili sami kriminalisté.

Našli je 30. dubna 1990 doma. Ubodané. Matku a její dvě dcery. Poloha těl a od pasu dolů svlečené spodní prádlo svědčilo o sexuálních pohnutkách vraha. Blízko těl čtyři zakrvácené řeznické nože, dva s ulomenou čepelí. V kuchyni dva šálky se zbytky kávy, i když žádná z žen kávu nepila.

Sperma s DNA pachatele

Pitva potvrdila, že na mladší dceři byla vykonána soulož, pravděpodobně až po její smrti. Zajištěno bylo sperma pachatele. Matka měla pořezané zápěstí, asi se útočníkovi bránila. Vyšetřovatelé JUDr. Josef Neděla a pplk. Stanislav Plocek vyvrátili podezření na přítele jedné z dcer.

Zajistili muže, který se tu noc vloupal do domku vedle. Krádež přiznal, ale neexistoval důkaz, že by zabíjel. Odhalili taky majitele nožů. Ale byl to řezník, který o týden dřív na dvorku obětí zabíjel prase a nože si tam zapomněl. Pátrali tedy po skupince mužů, kteří té noci přijeli na klučovskou zábavu vlakem.

Pachatel neznámý (ale jinak)

Národní databáze DNA - vzorky

Vyšetřili 127 mužů od 15 do 50 let. Všem odebrali vzorky krve, všechny ale jako možné pachatele vyloučili… Počítač s databází DNA nahlásil shodu až v roce 2003. Shromažďuje totiž genetické informace obviněných a osob, které se dopustily závažných trestných činů, a profily DNA neznámých mrtvol tak, aby se s nimi mohlo pracovat i po letech.

Zločincům se vzorky odebírají i při výkonu trestu. Podobá se tak třeba daktyloskopické sbírce (o ní více viz případ Záhadný otisk). V tomto případě počítač hlásil shodu u recidivisty Jaroslava Gančarčíka, který byl už 11x trestaný za mravnostní a násilné trestné činy i za krádeže. Zrovna si odpykával 10 let za znásilnění.

Případ tehdy řešil plk. JUDr. Michal Mazánek. Vedl kriminalistickou skupinu Pomníky, která se vracela k neuzavřeným případům. Ukázalo se, že pachatele nikdo ve vesnici neviděl ani neznal a že se na místě činu ocitl náhodou: když ho průvodčí vyhodil z vlaku.

Jindřich Gančarčík jako učeň a v čase spáchání trestného činu

Nevzrušené doznání

Gančaříkovi pak při výslechu pouštěli videozáznamy z místa činu. Díval se na fotografie zavražděných žen a situace po vraždách v jejich domku. Současně kamera při výslechu detailně snímala tvář podezřelého a jeho reakce na záběry z místa činu. Gančarčík mluvil nevzrušivě, skoro monotónně.

Pamatoval si jen záblesky... Byla to všechno pitomá náhoda. Ožralý a zfetovaný chlap, kterého průvodčí vyhodí z vlaku. Náhodou právě v Klučově. A ten chlap náhodou zamířil k tomu domu. A náhodou nebylo zamčeno. A řezník si tam po zabijačce náhodou zapomněl sadu nožů v kuchyni na stole!

Jen 5 let za vraždu

Některé okolnosti vražd objasněny nebyly (třeba hrnky s kávou), ale podstatné důkazy policie dostala. Včetně částečného doznání pachatele. Soud se konal po 15 letech od činu. Pachatel musel být souzen podle zákonů platných v roce 1990. Dostal tehdejší maximální sazbu 16 let. Protože si zrovna odpykával 10letý trest, z vězení by se měl dostat v roce 2028. Bude mu 60. 

Účinkují: Martin Zahálka, Tomáš Turek, Ladislav Hampl, Marie Turková, Lenka Zbranková, Tomáš Karger

Scénář: Bronislava Janečková a Michal Mazánek

Režie: Vít Vencl

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: Bronislava Janečková , rota , Michal Mazánek
Spustit audio

Související

  • Lesní vrah

    Sériový vrah s IQ 130, který vyhrál v soutěži Chcete být milionářem. Měl v úmyslu zabít desítky lidí. Případ expolicisty rozpoutal debatu o přidělování zbrojních průkazů.

  • Vrah přijíždí na kole

    „Nejvíc mě pohlavně uspokojovalo, když jsem ženu dostal výstřelem. Děti jsem nezabíjel.“ Případ největšího masového vraha v historii české kriminalistiky.

  • Střelec

    Vražda dvou dívek se vyšetřovala 12 let. Kriminalisté prošetřili 6000 majitelů vražedné zbraně. Vraha vypátrali až kvůli jiné nesouvisející vraždě.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.