Vojtěch Preissig. Světově proslulý průkopník české grafiky, na něhož se málem zapomnělo

31. červenec 2023

V malé vesnici Světec nedaleko Teplic se 31. července 1873 narodil Vojtěch Preissig, světově proslulý průkopník české grafiky. Malíř a ilustrátor, jehož rukopis utvářel osobitý styl užité grafiky a umělecké plakátové tvorby První republiky, nebyl jen mimořádným výtvarníkem. Během první světové války se aktivně zapojil do protirakouského odboje a se stejnou odvahou, bez ohledu na svůj pokročilý věk, bojoval o dvacet let později proti německým okupantům. 

Mladý Vojtěch Preissig po ukončení studia na umělecko-průmyslové škole odjel do Paříže, kde získal místo v ateliéru Alfonse Muchy. Zároveň se v soukromém tiskařském ateliéru vyučil tiskařskému řemeslu. Výuční list tiskaře mu během jeho životních peripetií mnokrát přišel vhod.

Krach po vydání Slezských písní

Preissig, který přistupoval k tvorbě velmi poctivě a nekompromisně, se po celý život potkával s velkými profesními úspěchy, ale často i tvrdě narazil a prožíval existenční krachy. Jeho enormní životní vůle budí obdiv. Když zkrachoval jeho pražský tiskařský ateliér kvůli komerčnímu neúspěchu umělecky dokonalého, ale těžko prodejného díla – Bezručových Slezských písní, odjel s rodinou do Spojených států, kde začal znovu od píky.

Sotva se mu podařilo získat v Americe renomé a znovu si vybudovat dobré existenční podmínky, vypukla světová válka. Preissig spolupracoval s českými politiky kolem Tomáše Garrigue Masaryka a po vzniku Českoskovenské republiky se s nadšením vrátil zpátky do vlasti, kterou upřímně miloval.

V Dachau byl v dílně špičkových padělatelů

Preissigův profesní život se s jeho odvážnými a zásadovými politickými postoji provázal tak těsně, že po vpádu německých vojsk v březnu 1939 ihned navázal spolupráci s odbojem a začal ilustrovat ilegální časopis V boj. Když byl v roce 1942 zatčen, unikl zázrakem trestu smrti, ale byl převezen do koncentračního tábore v Dachau, kde musel pracovat v dílně špičkových padělatelů, vyrábějících pro Němce falešné dolary a libry.

Vojtěch Preissig zde po necelých dvou letech pobytu zemřel a po válce téměř upadl v zapomnění. Je smutnou vizitkou komunistické éry, že památku skvělého výtvarníka a statečného bojovníka s nacismem vymazala z našeho povědomí.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Lucie Konášová
Spustit audio

Související