Vladimír Remek není jediný. Kosmonaut z Čech je ještě jeden

8. červen 2018

Narodil se v Praze, ale od svých 15 let žije v USA. Proto svůj literární debut, který se stal v Americe senzací, napsal Jaroslav Kalfař v angličtině. Kosmonaut z Čech ale není knížkou o Vladimíru Remkovi, jak by mnozí čekali. Není to ani čistokrevná sci-fi.

„Žánrem opovrhují. Je to důležité pro knihkupce, ale pro mě jako spisovatele to důležité není. Ale je to existenční román s trochou sci-fi,“ popisuje svoje dílo.

Jiří Holoubek a Jaroslav Kalfař

„Obdivuju lidskou touhu objevovat. Já bych taky něco takového chtěl dokázat,“ svěřuje se autor, kterému by samota v kosmu vůbec nevadila. „Jsem samotář a člověk si ji vytvoří i v New Yorku. Potřebuju jí a bez ní se necítím dobře. Je to dobré pro myšlenky.“

Knihu napsal původně jako drobnou povídku a kosmonautem nebyl Čech, ale Američan. Když si ji přečetl jeho profesor na New York Univesity, položil mu zásadní otázku: „Ty nechceš psát o své zemi? Proč ten astronaut není Čech? A z vtípku o tom, že kosmonautovi do vesmíru zavolá žena, že se s ním chce rozvést, vznikla postava ambiciózního vědce, který chce kvůli hanbě v rodině něco dokázat.“

Jak se mu líbil český překlad? Proč se zajímá o politiku? Jak vnímá atmosféru v ČR?

autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.