Vídeň zažila Dlouhou noc mešit

11. prosinec 2011

Dlouhá noc křesťanských kostelů patří v rakouské metropoli mezi oblíbené akce. Nyní se poprvé otevřely veřejnosti také islámské modlitebny v rámci Dlouhé noci mešit. Pět zařízení Islámské federace ve Vídni nabídlo také diskuse, odborný výklad i seznámení s kulinářským uměním arabské a turecké kuchyně.

Pátek večer, čas modliteb. Tentokrát se ovšem mešita v centru Vídně neplní pouze muslimy, na měkký koberec vstupují – samozřejmě bez bot – i zvědavci - křesťané. Většina z nich poprvé v životě. Mnozí dokonce o existenci mešity v bezprostředním sousedství ani nevěděli. Zvenčí totiž vypadá jako běžný obytný dům.

Premiéra to byla také pro pět vídeňských mešit, které poprvé otevřely své brány lidem jiné, než islámské víry. K té se v Rakousku v současnosti hlásí téměř půl milionu lidí, asi 230 tisíc z nich pochází z Turecka.

Proč muslimky nosí šátek na hlavě, jaké jsou svátky, tradice a zvyky islámu, do kolika jazyků je přeložen Korán, jak vypadá arabská abeceda a jakou roli hraje v islámu prorok Mohamed, to nejvíce zajímalo návštěvníky, kteří se u typických tureckých a arabských sladkostí a čaje nejenom seznamovali s jiným náboženstvím, ale také otevřeně debatovali zejména o běžném životě muslimů i latentním nepřátelském postoji části veřejnosti vůči islámu. Poukázaly na to i výsledky nové studie, podle které je většina Rakušanů negativně naladěna vůči muslimům, s nimiž dosud neměla přímý kontakt. Právě ten se snažila zprostředkovat akce Islámské federace, která zájemcům nabídla nejenom prohlídky modliteben, ale také informační materiály o islámu.

„Pro mnohé návštěvníky se u nás nejspíš otevře zcela jiný svět, do kterého mohou nahlédnout a udělat si obrázek o aktivitách mešit, ke kterým patří například jazykové kurzy, školení či vzdělávací semináře pro ženy a dívky i práce s mládeží,“ říká Jakob Götschkhel, místopředseda federace.

V debatách, kterých se zúčastnili také přední vídenští novináři, vědci či historici, dominovalo volání po intenzivnějším dialogu a korektnosti médií, která mnohdy jednostranně informují o islámu a mají tendenci paušalizovat, což vede pouze k napětí ve společnosti. Na fakt, že její součástí jsou i lidé vyznávající islám, chce poukázat také projekt „I am from Austria“ - fotografická soutěž mladých muslimek mezi 15 a 25 lety. S Polaroidem zachytily to, co v jejich očích symbolizuje jejich vlast – Rakousko. Ať už je to strom či regál plný knih.

autor: zis
Spustit audio