Velká vlaková loupež. Lupiči hráli s ukradenými miliony Monopoly
O velké vlakové loupeži slyšeli snad všichni, ale co konkrétně obnášela a kdo jí měl na svědomí? Hlavními aktéry bylo 15 lupičů, kteří přepadli 8. srpna 1963 nedaleko vesnice Cheddington poštovní vlak na trase Glasgow – Londýn a ukořistili 2,63 milionu, což by dnes odpovídalo zhruba 1, 4 miliardě korun. Peníze byly uložené ve 128 pytlích a vážili 2,5 tuny.
Lupiči odpojili vagón s bankovkami od zbytku vlaku a odvezli ho na most, kde pak peníze přeložili na připravené vozy. S těmi poté odjeli na statek Latherslade, kde své vítězství oslavovali například tím, že hráli s ukradenými bankovkami stolní hru Monopoly.
Už šest dní po loupeži byl zadržen první z lupičů, a během několika týdnů následovalo dalších 11 zatčení. Soudní proces s pachateli loupeže začal v lednu 1964. Ačkoliv část veřejnosti propadla romantické iluzi o novodobých Robinech Hoodech, soudce byl nemilosrdný. Tito zlodějové totiž nehodlali peníze darovat chudým.
Dvěma se podařilo z vězení uprchnout
Nad tuctem pachatelů vynesl rozsudky vězení v celkové délce 300 let. Mezi odsouzenými chyběli tři účastníci loupeže, včetně údajného organizátora akce Bruce Reynoldse. Během následujících pěti let však ruka spravedlnosti postupně dopadla i na ně. Reynolds kupodivu dostal poměrně nízký, jen desetiletý trest. Všech 15 členů skupiny se však v káznici nikdy nesešlo.
Zatímco někteří si ještě užívali svobody, dvěma uvězněným se podařilo z jejich vězení uprchnout. Lup v hodnotě přes 2,63 milionu liber, se prakticky vypařil, nalezeno bylo údajně jen něco mezi 300 až 400.000 liber. Jak samotné přepadení probíhalo, a jaké byly osudy jeho aktérů, se dozvíte v dnešních Příbězích z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
V Británii zemřel Ronnie Biggs, poslední ze slavných vlakových lupičů
Ve Velké Británii zemřel 84letý Ronnie Biggs, poslední z pachatelů velké vlakové loupeže. Před 50 lety vnikl se svými kumpány do poštovního vlaku a odnesl si z něj pytle plné liber. Případ inspiroval nejen mnoho dalších zlodějů, ale také filmové tvůrce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.