„Vegetariánství považuji za hřích.“ Jan Pirk a Renata Rothanzlová u Jana Čenského

6. září 2020

Mám na chalupě nejzápadnější moravský sklípek, prozradil známý kardiolog Jan Pirk, který přišel se svojí sekretářkou Renatou Rothanzlovou.

„Ani nevím, kdy jsem se naposled nudil, mám sedm vnoučat, moje manželka je babičkou na 200 procent a s mojí sekretářkou se domluvily, jak mi budou organizovat život,“ směje se Jan Pirk. „Pracuju u něj od roku 2006. Říká, že si umí udělat volný čas, ale plánovací plachta, kterou máme v kanceláři, je rozepsaná od ledna do prosince,“ potvrzuje jeho sekretářka Renata Rothanzlová.

Miluju velorexy, jeden máme i rezervní

Jan Pirk na operačním sále rád poslouchá rádio. „Je to tak, že stanici vybírá operatér. Mladí tam mají něco jiného, ale když přijdu na sál, tak přeladí." Je také nadšený sportovec. Maraton uběhl 13x. A miluje velorexy. „Je to už 15 let, co jsem si pořídil velorex. Doma máme čtyři. Pořídil jsem je i synům a jeden máme rezervní.“

Po sportu je nejlepší desítka

Ve vzájemném kvízu oba dokázali, že se za léta spolupráce dobře znají. Jan Pirk prozradil, že má rád swing, jazz a Olympic. Čte literaturu faktu a knihy od Jiřího Stránského. A jak to má s jídlem? „Nedodržuji žádné diety a vegetariánství považuji za hřích. Piju rád víno i pivo, protože desítka je nejlepší po sportovním výkonu.“ A co mu udělá radost? „Když dostanu pohled z hor od pacienta, který si před tím nemohl ani zavázat tkaničky.“

Umí ve sportu prohrávat? Proč Japonci filmovali velorex? Má kromě motýlků taky nějakou kravatu?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.