Úžasné životy: Jiří Stránský podle Jana Pirka

30. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Stránský

„Připadal jsem si vedle něj takovej obyčejnej. Nikdy jsem nepotkal tak morálně silného člověka,“ vzpomíná na Jiřího Stránského Jan Pirk.

Jeden je předsedou Výboru Ceny Arnošta Lustiga, druhý se stal v roce 2015 jejím laureátem. Tím prvním je kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk, druhým byl spisovatel Jiří Stránský. Jejich setkání se změnilo v přátelství až do náhlého konce spisovatelova života.

Myslel jsem si, že on je tak nějak nesmrtelný. Ale bohužel, byl smrtelný jako každý z nás.
Jan Pirk o Jiřím Stránském

Jan Pirk

Poprvé se slyšeli po telefonu, když spisovateli oznamoval rozhodnutí výboru, podruhé naopak spisovatel volal Janu Pirkovi kvůli lékům. Nakonec spolu trávili čas povídáním o knížkách a o Stránského životě, fyzicky poznamenaném vězněním a prací v uranových dolech, psychicky nezlomeném a plném pověstného optimismu.

Co bych Jirkovi vzkázal?

Stránský s Pirkem spolu měli pracovat na filmu podle povídky Tichá pošta o záchraně francouzského letce. Stránský ji napsal podle skutečných událostí z konce druhé světové války.

Při natáčení se měl Jan Pirk stát lékařským poradcem. Bohužel, film už Jiří Stránský zrealizovat nestihl…  „Co bych Jirkovi vzkázal? Že tady chybí, tak ať se kouká vrátit!“         

autor: Jan Pirk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.