Úžasné životy: Jiří Stránský podle Jana Pirka

30. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Stránský

„Připadal jsem si vedle něj takovej obyčejnej. Nikdy jsem nepotkal tak morálně silného člověka,“ vzpomíná na Jiřího Stránského Jan Pirk.

Jeden je předsedou Výboru Ceny Arnošta Lustiga, druhý se stal v roce 2015 jejím laureátem. Tím prvním je kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk, druhým byl spisovatel Jiří Stránský. Jejich setkání se změnilo v přátelství až do náhlého konce spisovatelova života.

Myslel jsem si, že on je tak nějak nesmrtelný. Ale bohužel, byl smrtelný jako každý z nás.
Jan Pirk o Jiřím Stránském

Jan Pirk

Poprvé se slyšeli po telefonu, když spisovateli oznamoval rozhodnutí výboru, podruhé naopak spisovatel volal Janu Pirkovi kvůli lékům. Nakonec spolu trávili čas povídáním o knížkách a o Stránského životě, fyzicky poznamenaném vězněním a prací v uranových dolech, psychicky nezlomeném a plném pověstného optimismu.

Co bych Jirkovi vzkázal?

Stránský s Pirkem spolu měli pracovat na filmu podle povídky Tichá pošta o záchraně francouzského letce. Stránský ji napsal podle skutečných událostí z konce druhé světové války.

Při natáčení se měl Jan Pirk stát lékařským poradcem. Bohužel, film už Jiří Stránský zrealizovat nestihl…  „Co bych Jirkovi vzkázal? Že tady chybí, tak ať se kouká vrátit!“         

autor: Jan Pirk
Spustit audio

Související