Večírek se zabíjačkou přináší řadu nástrah, třeba prejt ve výstřihu. Omeletky Haliny Pawlowské

28. květen 2022

Omeletky jsou dnes věnované oslavám všeho druhu. "Vím na sto procent, že jedním z nejdůležitějších programů je jídlo," prohlásila Halina Pawlowská. Prozradí, jaké nástrahy čekají na akcích, kde se konzumuje zabíjačka, a jak její syn 'zabodoval' na večírku. V Omeletkách uslyšíte povídku Na čumendu, kterou napsal posluchač Jiří Čutka. Halina Pawlowská přidá svoji povídku Nenechte se otrávit a prozradí recept na masové koule.

V roce 1990, kdy se u nás se společenskými událostmi začalo, se konzumovala hlavně šunka, sýr, uherák a pilo se bílé a červené víno. Pak přišla americká éra. Chroustaly se syrové mrkve, ředkvičky i žampióny. Chroustalo se tak nahlas, že se nikdo neslyšel. Pak přišly na řadu zabíjačky. 

Nejdřív prejt ve výstřihu, pak lžička v nose

Představte si, že stojíte na společenské akci, v levé ruce máte talířek s prejtem, chlebem a jitrnicí a v pravé vidličku, nůž a ubrousek. A co se stane? Ubrousek vám spadne na zem, skloníte se, prejt vám zajede do výstřihu a vidličkou si málem vypíchnete oko. Přesně tohle se mi stalo na večírku v Paláci kultury.

Můj přítel byl z toho tak rozrušený, že si poručil kávu, a sklonil se k hrnku tak vztekle, že si lžičkou prorazil nosní přepážku!

Syn na večírku 'zapad'

Kdysi jsem v televizi natáčela pořad V žitě. Několik let jsem mapovala nejrůznější společenské akce. Na jeden večírek jsem pozvala svého dvanáctiletého syna. Myslela jsem si o něm, že je třeskutě inteligentní, ve škole to taky říkali, a já chtěla svým zahraničním šéfům v médiích ukázat, jak je můj chlapeček chytrý, jak mluví skvěle anglicky a jak rozumí počítačům.

Pyšně jsem syna předvedla. Divně hrbil záda. V koutku úst měl slinu, špičky bot stavěl k sobě a trochu šišlal. Ruku podal jako leklá ryba ploutev. A když mu šéfové řekli: "How are you?" Tak houkl: "CO?!" Pochopila jsem. Na syna jsem ale začala řvát až doma. Řvala jsem: "Dělal jsi debila! Schválně jsi na tom večírku ze sebe dělal DEBILA!" A můj dvanáctiletý chlapeček se na mne sladce usmál a řekl: "Ale, že jsem zapad, co?!"

Místo na večírek výlet do garáže

Moje tetička, která žije v Německu, je známá až chorobnou zálibou ve všech společenských aktivitách. Kdykoli ji někdo někam pozve, může si být předem jistý nadšeným souhlasem. V rodině se traduje, jak jednoho odpoledne vyšel strýc z domu a usedl za volant jejich automobilu.

„Počkej!" zaječela teta a rychle zavolala na děti. Bleskově pročísla vlasy své dcery a synovi navlékla přes hlavu čistou mikinu. Pak popadla kabelku a všichni vyběhli ze dveří. Manžel jen beze slova pozoroval, jak nacpala děti na zadní sedadlo a celá udýchaná se posadila dopředu vedle něj. „Dobrý," prohlásila, celá rozjařená. „Jedeme také." Strýček nastartoval a zajel s autem do garáže.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , zk
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?