Václav Malý: Podle papeže je Evropa stará babička

5. prosinec 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Papež František

Papež František poradil evropským politickým špičkám, jak se správně chovat. Evropa by podle něj mohla ujít ještě kus cesty, aby se polepšila. Co je potřeba změnit?

V Evropském parlamentu promluvil po 26 letech papež. Hlava křesťanské církve varovala představitele EU, aby věnovali více pozornosti lidským právům. „Projev byl přijat velmi příznivě. I těmi poslanci, kteří nejsou křesťané. To o něčem svědčí,“ tvrdí biskup Václav Malý.

Evropský parlament kdysi navštívil i papež Jan Pavel II. a prohlásil, že Evropa je majákem civilizace. To František volil jiná slova. Řekl, že Evropa je stárnoucí, unavená, ustrašená, shrbená babička a je potřeba z toho stavu vyjít.

„Jsou to slova trefná a laskavá. Papež nemoralizoval, ale snažil se ukázat na jádro věci,“ myslí si Malý.

Důstojnost a jedinečnost

„Vychází z toho, že veškeré plánování a vize by měly vycházet od člověka a jeho důstojnosti. Každý jedinec je neopakovatelný a má nezadatelná práva,“ vysvětluje světící biskup pražský.

Čtěte také

Papež mluvil také o nízké kultuře a individualizaci lidských práv. Jenom chci! Jenom mám právo! Nemám zodpovědnost!

„Člověk ale není zboží. Je to bytost vztahová. Žije a sdílí společný prostor s těmi druhými. Je třeba respektovat jeho důstojnost, ale má zároveň povinnosti vůči celku,“ říká Malý.

Ekologie člověka

Podle Malého je důležité, aby si člověk v této vypjaté době individualismu uvědomil svou zodpovědnost. Ta se nedá nařídit žádnými zákony. Souvisí pouze s kulturou lidí.

František také hovořil o lidské ekologii. Tím není myšleno životní prostředí. „Je potřeba očistit sám sebe, své rozhodování a vztahy. To je východisko pro fungování Evropské unie,“ dodává.

Co papež myslel skartací? Jak nahlíží na samotu? Jaké jsou další duchovní ideály? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Václav Malý , zis , jra
Spustit audio