Václav Hořejší: Tvrdý postup vůči Rusku je hra na kuře. Ukrajina by měla vyhlásit jednostranné příměří
Ztráty na životech, destrukce země. Konec války na Ukrajině je ale v nedohlednu. Proč někteří podezírají Spojené státy z přiživování konfliktu v Evropě kvůli vlastním zájmům? Uchýlil by se Kreml k použití jaderných zbraní? A jak se může demokratický svět účinně bránit? Imunolog Václav Hořejší v audiozáznamu ještě prozradí, kdy bude k dispozici vakcína proti covidu a chřipce zároveň a proč už omikron nic nepřekoná.
„To, co udělalo Rusko, je naprosto neomluvitelné, neospravedlnitelné, nepřijatelné. Na druhé straně se ale tohle vůbec nemuselo stát,“ popisuje rozporuplné pocity z války na Ukrajině imunolog a vysokoškolský pedagog Václav Hořejší.
Kdyby totiž krizi na Ukrajině v roce 2014 ukončily dohody, mohlo být všechno jinak. „Teď se tady vede válka, ve které Západ dodává zbraně, Ukrajina dodává lidi... a to je špatně. Nejhorší zlo je válka a zabíjení lidí. S tím, jak se válka prodlužuje, je ale velká šance na to, že zahyne ještě velká spousta lidí a že to bude mít tragické následky pro celý svět.“
„Z pacifistického hlediska mi tedy jediný smysl dává válku zastavit. Ukrajinská strana by měla v zájmu ušetření lidských životů a zabránění nesmírného ničení infrastruktury země vyhlásit jednostranné příměří.“
Strašení Západu?
Je však možné, že by konflikt na Ukrajině uměle přiživovaly Spojené státy, jak nastínil například britský spisovatel, novinář a analytik Anatol Lieven? Podle jeho slov Spojené státy vedou pod záminkou pomoci Ukrajině zástupnou válku proti Rusku.
Čtěte také
„Rusko bylo dlouhou dobu soupeř Spojených států. Teď se to přelilo do pozice nepřítele, který je ale zároveň jadernou supervelmocí. Zbavit se tedy takového nepřítele by bylo pro Západ a Spojené státy jedině výhodné. Bohužel snahy o ideální řešení jsou spojeny s obrovskými riziky.“
Podle Hořejšího totiž hrozí, že pokud Rusko nepřijme možnost, že by v konfliktu na Ukrajině prohrálo, použije všechny zbraně, které má k dispozici. „A to může mít fatální důsledky pro celý svět. Západ zapomíná, že tady jde o speciální případ porušení mezinárodního práva. Porušila ho jaderná supervelmoc. A to podstatně mění okolnosti.“
Hra na kuře
„Byl bych samozřejmě rád, kdyby to byla jen propaganda a strašení Západu. Připadá mi to ale sebezničující hru na kuře, kdy dva jedou proti sobě v autě, a nikdo nechce uhnout. Rusko má ale oproti Evropě jednu velkou výhodu. Je veliké. Evropa je navíc 10x více zalidněná než Rusko. Rusové určitě mají vybudované lokality někde na Sibiři, kde by takový zničující světový konflikt přežili lépe než my.“
Čtěte také
Neměl by ale Západ naopak postupovat vůči Kremlu tvrději? „Západ může postupovat tvrději, ale riskuje ten nejhorší možný výsledek. Doufám, že politici, kteří to mají na starost, takto riskantně jednat nebudou. Uvědomí si, co všechno by se mohlo stát, a dojde k nějakému jednání, při kterém sice dojde na ústupky vůči agresorovi, důsledky se ale budou řešit později.“
„Každá válka vždycky nakonec stejně skončí nějakým příměřím, smlouvou nebo aspoň uznáním statu quo. Ukrajina podle mě stejně bude muset udělat územní ústupky. Pokud to ovšem neskončí daleko hůř, jak jsem nastínil.“
Související
-
Přepis: Jak to vidí Václav Hořejší – 4. května 2022
Hostem byl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
-
Jan Kofroň: Rusové udělali zásadní chybu. Nevšimli si, že na Ukrajině žije ukrajinský národ
Záměr Kremlu na bleskovou operaci nevyšel. Poučilo se Rusko z předchozích chyb? Jaká bude další strategie ruských agresorů při ofenzivě na Donbasu?
-
‚Diktátorům je třeba se postavit.‘ Biden vyzdvihl pracovníky továrny na střely Javelin
Spojené státy uvádí, že od únorového začátku ruské invaze poslaly či přislíbily ukrajinské armádě 5500 řízených střel Javelin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.