Václav Cílek: Zatím to vypadá, že El Niño letos bude
Teplá zima, jarní horka a teď chladné léto. Ó, je klimaticky neklidný rok. Bude pokračovat dál?
Ve světě se teď vedou spory o to, jestli letos bude klimatická epizoda El Niño. „Zatím je ta pravděpodobnost 70 % pro léto a 80 % pro podzim a zimu,“ odhaduje geolog Václav Cílek.
Obvykle se uvádí, že na severní polokouli má El Niño vliv kolem 30 %. Ale díky telekonexi El Niño u nás klimatické změny posiluje a přináší víc vláhy.
Čekají nás záplavy?
Počasí je teď zhruba podobné tomu z roku 1997. Nebo možná i horší. A tehdy sekundárně přišly záplavy.
„My ale nevíme, jestli tryskové proudění, které přináší vláhu nasbíranou nad Atlantikem nebo potom nad Středozemním mořem, se donese až k nám.“
Podle Cílka ale není třeba se zbytečně strašit. Spíš se na to připravit. Jako se na El Niño připravila Kalifornie. Revizí krajiny.
„Klimatické scénáře jsou v tomhle celkem jednoznačné. Bavíme se o tom pět let.“
Třeba na tropická vedra pomáhají listnaté stromy. Rozdíl teplot pod stromem a vedle něj je i 10 stupňů. „ Jenže se o ně musí někdo starat, takže se to kácí. Buď chceme stabilitu a dobrej život, nebo peníze a lenost.“
Trest přírody
Zaslouží si tedy lidé tohle počasí právě kvůli ničení krajiny? „Tyhle úvahy jsou pro mě na hraně, protože vnáší do uvažování prvek viny,“ myslí si Cílek.
„Tím se dostáváme do situace, která pro mě není příjemná, protože je moc psychologizující. A hrozně málo konstruktivní.“
Čeká Indii hladomor? Kdo udržuje stabilitu v tomto státě? Poslechněte si v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.