Václav Cílek: Na velkou vodu se připravit nelze
Musíme buď vymyťovat domy ze záplavových oblastí, nebo je upravit tak, aby záplavy vydržely, komentuje situaci v Británii i u nás populární geolog.
Britové měli vždy velmi rozvinutou strukturu odvodu vody. Po významných škrtech v roce 2010 se však britská Environmentální agentura rozhodla pro původní, přirozený vývoj krajiny. „Udělali z nouze ctnost,“ popisuje Václav Cílek. „Jenže ta původní krajina je močál. To, co je tam teď.“
Vznikající jezera tam proto podle Cílka zůstanou týdny, nebo dokonce měsíce. „Vyhubí část krtků, ježků, hlodavců. Vymývají pesticidy a herbicidy a ty si sednou na louky, kde se pasou krávy. Rudní minerály a strusky se rozvlečou po krajině…“
Elektromobily jsou slepá ulička
Klima v současnosti podle něj „nějakým způsobem osciluje“. Ekologické zatížení teď vzrůstá, protože lidé přecházejí na uhlí a dříví. „Ale to má ekonomické důvody,“ uvažuje. Časem podle něj dojde k omezení dopravy. Vsází na elektrokola.
Přímo v Čechách pak předvídá invazi zvěře do velkých měst. Lišek, jezevců, amerických veverek… „První bobry máme už v Černošicích! Myslím si, že nás i v Praze čeká obohacení přírody, ale nebudou z toho mít radost sady a zahrady,“ říká s úsměvem.
Cílkovy názory na problematiku hornictví, zařazení Krušnohoří na seznam UNESCO nebo na prezidentovu vizi obnovení těžby uranu v Jáchymově uslyšíte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.