Václav Cílek: Na velkou vodu se připravit nelze
Musíme buď vymyťovat domy ze záplavových oblastí, nebo je upravit tak, aby záplavy vydržely, komentuje situaci v Británii i u nás populární geolog.
Britové měli vždy velmi rozvinutou strukturu odvodu vody. Po významných škrtech v roce 2010 se však britská Environmentální agentura rozhodla pro původní, přirozený vývoj krajiny. „Udělali z nouze ctnost,“ popisuje Václav Cílek. „Jenže ta původní krajina je močál. To, co je tam teď.“
Vznikající jezera tam proto podle Cílka zůstanou týdny, nebo dokonce měsíce. „Vyhubí část krtků, ježků, hlodavců. Vymývají pesticidy a herbicidy a ty si sednou na louky, kde se pasou krávy. Rudní minerály a strusky se rozvlečou po krajině…“
Elektromobily jsou slepá ulička
Klima v současnosti podle něj „nějakým způsobem osciluje“. Ekologické zatížení teď vzrůstá, protože lidé přecházejí na uhlí a dříví. „Ale to má ekonomické důvody,“ uvažuje. Časem podle něj dojde k omezení dopravy. Vsází na elektrokola.
Přímo v Čechách pak předvídá invazi zvěře do velkých měst. Lišek, jezevců, amerických veverek… „První bobry máme už v Černošicích! Myslím si, že nás i v Praze čeká obohacení přírody, ale nebudou z toho mít radost sady a zahrady,“ říká s úsměvem.
Cílkovy názory na problematiku hornictví, zařazení Krušnohoří na seznam UNESCO nebo na prezidentovu vizi obnovení těžby uranu v Jáchymově uslyšíte ze záznamu v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.